iPhone SE 4 – specificaţii detaliate, posibil preţ şi dată de lansare estimativă

/
/
28 oct. 24
/

Devine din ce în ce mai clar că iPhone SE 4 va fi lansat anul viitor, informaţiile despre acest model mai accesibil înmulţindu-se în ultima perioadă.

Şi pentru că vorba lungă, sărăcia omului, haideţi să vedem cum arată toate specificaţiile hardware la zi:

  • display LTPS OLED de 6.06 inci cu rezoluţie de 2532 x 1170 pixeli, rată de refresh la 60Hz, luminozitate maximă de până la 800 nits, protecţie cu sticlă Ceramic Shield, certificare IP68;
  • procesor Apple A18 realizat pe 3nm;
  • minim 8 GB RAM LPDDR5X şi variante 128 / 256 / 512 GB stocare;
  • cameră foto Sony IMX904 de 48 Megapixeli;
  • cameră frontală de 12 Megapixeli cu f/1.9;
  • 5G SA / NSA, Wi-Fi 6, bluetooth 5.3, UWB, Face ID;
  • baterie de 3279 mAh cu încărcare rapidă pe fir la 20W şi wireless MagSafe la 15W, 165 gr. greutate şi dimensiuni: 146.7 x 71.5 x 7.8 mm.

iPhone SE 4 ar urma să aibă un preţ de plecare de 499 dolari sau 549 dolari, iar lansarea este estimată pentru luna martie a anului viitor.

Aşa cum se prezintă acum lucrurile, putem spune că iPhone SE 4 va putea fi achiziţionat în România la un preţ de sub 3000 lei. Merită aceşti bani dacă se vor confirma specificaţiile de mai sus?

Sursa: x.com/Jukanlosreve
Categorii: Apple
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

iOS 26.2 a fost lansat oficial (iată ce noutăţi primesc utilizatorii de iPhone-uri compatibile)

În acest final de săptămână a fost lansat oficial update-ul către iOS 26.2. Acesta aduce câteva noutăţi interesante, printre care:

Îţi place ecranul secundar de la Xiaomi 17 Pro sau 17 Pro Max, dar tu ai iPhone? Iată cum ai putea avea şi tu un astfel de ecran, însă doar dacă foloseşti iPhone 17 Pro sau 17 Pro Max

Xiaomi a lansat în luna septembrie noua serie de smartphone-uri Xiaomi 17. Aceasta este formată din modelele Xiaomi 17, 17 Pro şi 17 Pro Max, iar la momentul respectiv le-am prezentat în articole separate.

Lansarea smartphone-ului subţire iPhone Air 2 ar putea fi amânată pentru 2027

În toamna acestui an Apple a lansat unul dintre cele mai subţiri smartphone-uri din lume, iPhone Air. Acesta are o grosime de doar 5.6 mm şi cântăreşte 165 de grame.