Kingston A1000 – SSD entry-level disponibil în variante de 240, 480 şi 960 GB

/
/
6 apr. 18
/

Kingston Digital a anunţat lansarea unui nou SSD de buget: Kingston A1000. Noul produs este primul SSD PCIe NVMe entry-level destinat consumatorilor, construit pe arhitectură 3D NAND.

Kingston A1000 este dotată cu o interfață Gen 3.0 x2, un controller Phison 5008 cu patru canale și memorie Flash 3D NAND. SSD-ul oferă o performanță de două ori mai mare decât SSD-urile SATA, aducând viteze de citire / scriere de până la 1500MB/s și 1000MB/s, obţinându-se astfel un timp de răspuns rapid și o latență ultra-joasă.

„Kingston anunță lansarea celui mai nou SSD al companiei, produs poziționat pe segmentul entry-level de PCIe NVMe. Conceput pe baza memoriei Flash cu arhitectură 3D NAND, A1000 este mai sigur și mai durabil decât un hard disk și de două ori mai performant decât un SSD SATA. Acum le putem oferi clienților performanțele unui PCIe la un preț aproximativ egal cu un SSD SATA.” a declarat Tony Hollingsbee, SSD Business Manager al Kingston EMEA.

Kingston A1000 beneficiază de 5 ani garanţie şi este disponibil în următoarele variante:

  • 240 GB – aproximativ 120 dolari;
  • 480 GB – aproximativ 220 dolari;
  • 960 GB – aproximativ 400 dolari.

httpvh://youtu.be/yiXr0cLs28s

Categorii: Hardware
Cuvinte cheie: Kingston, Kingston A1000, SSD
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

DIGI are cea mai mare reţea proprie de magazine fizice din România în 2026 (iată câte puncte de vânzare există şi cum sunt împărţite la nivel de judeţe)

Nu ştiu cum am ajuns să caut pe internet câte puncte de vânzare are DIGI în România şi adevărul este că nu am găsit pe nicăieri această informaţie centralizată şi actualizată la nivel de 2026.

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus 5G – review

Sunt sigur că Xiaomi și-ar dori să vândă mai multe unități din seria Ultra, precum acest model - Xiaomi 15 Ultra, telefon pe care-l folosesc în rol de smartphone principal de câteva zile, dar vânzările companiei chineze stau de fapt în seria Redmi. 

Acer a lansat noile TravelMate P4 și P2 Copilot+ în cadrul evenimentului european prin care a aniversat 50 de ani

Acer a marcat 50 de ani de existență la Milano, iar evenimentul nu a fost doar o aniversare, ci o privire destul de clară asupra felului în care compania vede următoarele decenii. În paralel cu prezentările de produse și strategii, Acer a adus în prim-plan și o expoziție specială, „The Arc of Innovation – From…