LeTV Le 1s – primul smartphone despre care producătorul afirmă că îl va vinde în pierdere

/
/
27 oct. 15
/

Producătorul chinez LeTV a lansat un nou smartphone mid-range ce se doreşte a fi un best-buy pentru categoria sa de preţ: LeTV Le 1s. Acest nou terminal este realizat în totalitate din metal, are un design mai mult decât atrăgător, dispune de senzor pentru citirea amprentelor, port USB Type-C şi vine cu un preţ excelent: 173 dolari (aproximativ 690 lei) în China.

Mai mult chiar LeTV este primul producător care afirmă la o lansare oficială că va comercializa acest smartphone în pierdere. Preţul de producţie pentru LeTV Le 1s este de 206 dolari, însă îl vor vinde cu 33 dolari mai puţin pentru a câştiga cotă de piaţă, dar şi pentru a demonstra utilizatorilor că telefoanele LeTV au preţuri competitive. Îmi este tare greu să cred că vor vinde acest produs în pierdere, însă trebuie să recunosc că acest terminal arată destul de bine (cel puţin din imaginile de presă).

LeTV Le 1s 11

Specificaţii complete pentru LeTV Le 1s:

  • display IPS LCD de 5.5 inch cu rezoluție FullHD (1920 x 1080 pixeli), densitate a pixelilor de 401 ppi;
  • procesor octa-core MediaTek Helio X10 pe 64 biţi tactat la 2.2 Ghz, Power VR G6200 GPU, 3 GB LPDDR3 RAM şi 32 GB spațiu de stocare (oferă suport pentru card microSD de până la 128 GB);
  • Android 5.1 Lollipop cu EUI 5.5;
  • dual-sim, 4G / LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Wi-Fi direct, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, A-GPS și GLONASS, USB Type-C, radio FM, cititor de amprente, port infraroşu;
  • cameră foto de 13 Megapixeli cu senzor ISOCELL, autofocus rapid la 0.09 secunde, LED flash, deschidere f/2.0 şi cameră frontală de 5 Megapixeli cu senzor Samsung S5K5E2, deschidere f/2.0;
  • baterie de 3000 mAh, 169 g. greutate şi 7.5 mm grosime.

LeTV Le 1s 8

Sursa: newzars.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: LeTV, LeTV Le 1s
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…

TOP 10: Cele mai vândute smartphone-uri în T3 2025 – iPhone 16, iPhone 16 Pro și iPhone 16 Pro Max (5 modele de la Apple și 5 de la Samsung)

Counterpoint Research este o agenție ce livrează informații trimestriale despre piața de smartphone-uri la nivel global, regional sau pe fiecare țară în parte.