LG Optimus G – confirmarea oficială

/
/
30 aug. 12
/

LG a prezentat Optimus L9 cât și noul vârf de gamă – LG Optimus G care pentru prima dată a fost adus în discuție de către Qualcomm și relevat parțial prin intermediul unor articole de tip teaser ale LG.

Să vedem specificațiile hardware, acum le avem după o confirmare oficială și nu mai lucrăm la nivel de zvon, deși de cele mai multe ori s-a întâmplat ca zvonurile să fie adevărate 80 – 90 sau 100%.

Smartphone
Date tehnice
LG Optimus G
Ecran TrueHD IPS+ de 4.7 inch cu rezoluție 1280×768 pixeli
Procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro quad-core la 1.5 GHz
Memorie 2 GB memorie RAM, 32 GB spațiu de stocare
GPU Adreno 320
Sistem de operare Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Conectivitate 3G / 4G/ LTE, Wi-Fi, bluetooth 4.0, DLNA, NFC, GPS, microUSB, jack de 3.5 mm
Cameră foto și video 13 Megapixeli și cameră frontală de 1.3 Megapixeli
Baterie 2100 mAh
Greutate 145 gr.
Grosime 8.45 mm

LG se mișcă repede și aduce primul smartphone LTE cu procesor Qualcomm quad-core la 1.5 GHz. Cheia la acest telefon este procesorul extrem de puternic, cel care va stabili standardele în viitorul apropiat. Android 4.0 cu interfața LG nu-i tocmai plăcut, dar poate că LG Optimus G va reprezenta o supriză plăcutră și din acest punct. LG Optimus L9 cu procesor dual-core și Android 4.0 are o baterie de 2300 mAh, bine că la Optimus G au spus că este una mai specială, mai densă și că ar avea o durată de viață mai mare cu 60%.

Sursa: LGNewsRoom.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.