Lista a 8 telefoane mobile ce au depășit valoarea limită a SAR de 2W / kg

/
/
2 dec. 18
/

ANFR este autoritatea franceză ce testează printre altele și valoarea SAR emisă de anumite modele de telefoane mobile. În 2018 au testat 51 de dispozitive, iar 43 au trecut fără probleme. Să le descoperim pe cele ce au emis peste valoarea maximă de 2W / kg. 

  1. Orange Hapi – 2.1 W / Kg, retras din piață + rechemare a unităților vândute (în oferta operatorului l-am găsit pe Hapi 2, bănuiesc că nu aceasta este modelul cu probleme);
  2. Neffos X1 TP902 – 2.52 W / Kg, retras din piață + rechemare a unităților vândute (l-am testat pe site, m-am uitat  în eMAG Marketplace și este în continuare la vânzare, TP-Link nu l-a retras și în țara noastră de la comercializare);
  3. Huawei Honor 8 – 2.11 W / Kg, a primit update software și a coborât la 1.45 W / Kg;
  4. Echo Star Plus – 2.05 W / Kg, a primit update software și a coborât la 1.41 W / Kg;
  5. Alcatel Pixi 4 – 6 – 2.04 W / Kg, a primit update software și a coborât la 1.58 W / Kg;
  6. Wiko Tommy 2 vândut prin operatorul Bouygues Telecom, a primit update software și a coborât la 1.66 W / Kg;
  7. Hisense F23 – 2.13 W / Kg, a primit update software și a coborât la 1.46 W / Kg;
  8. Wiko View – 2.44 W / Kg, a primit update software și a coborât la 1.34 W / Kg.

Alte date interesante din studiul agenției franceze:

  • valoarea medie a fost de 1.16 W / Kg, iar cea mai scăzută valoare măsurată a fost de 0.6 W / Kg;
  • Huawei P20 Lite a atins 0.76 W / Kg, Huawei P20 Pro s-a oprit la 0.79 W / Kg, Nokia 8 a fost la limită cu 1.97 W / Kg.

Lista smartphone-urilor testate din 2012 până în prezent o găsiți aici. Ar fi de întrebat ce autoritate din țara noastră se ocupă de astfel de teste și care sunt rezultatele și acțiunile luate în ultima perioadă.

Sursa: ANFR.fr
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.