Motorola Pro sau cum arată un BlackBerry killer cu Android

/
/
19 iun. 11
/

Unul dintre telefoanele care a stârnit o sumă de reacţii pozitive încă de la prezentarea sa în februarie la MWC din Barcelona. Motorola mizează pe piaţa americană şi mai recent pe cea chineză unde a ales să prezinte primul telefon dual-core cu tastatură qwerty completă – Milestone 3.

Pro are o tastură qwerty sub ecranul de 3.1 inch cu rezoluţie 320×480 pixeli şi a fost prezentat recent în Marea Britanie. La noi în ţară cu siguranţă va ajunge prin oferta magazinelor online.

– ecran TFT de 3.1 inch cu rezoluţie 320×480 pixeli şi 16 milioane culori;

– procesor de 1 Ghz, 512 Mb RAM, microSD de până la 32 GB, PowerVR SGX530, Android 2.2 FroYo;

– Wi-Fi b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 2.1, microUSB, GPS, jack de 3.5 mm;

– cameră foto de 5 Megapixeli cu dublu led flash, filmează la 480p cu 30 fps;

– baterie de 1.420 mAh, 134 grame şi 11.7 mm.

Preţul este de 470 euro – aproximativ 1.800 – 1900 lei. Aş zice că este destul de mult, dar vorbim de un model inedit.

via

Cuvinte cheie: Motorola Pro
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Cum se prezintă grila de programe tv şi radio a celor de la DIGI la început de 2026 şi care este oferta în materie de abonamente?

DIGI este cel mai mare operator pe piaţa de televiziune din România, la jumătatea anului 2025 compania având o cotă de piaţă de 76%. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate, la foarte mare distanţă, de Orange cu o cotă de piaţă de 13% şi Vodafone cu o cotă de piaţă de 9%.

Preţ foarte bun pentru Motorola Signature, cel mai elegant smartphone Motorola, la precomandă în România

Motorola Signature este un smartphone premium ce a fost lansat săptămâna aceasta, device pe care compania chineză îl promovează ca fiind elegant, rafinat, un adevărat exemplu de echilibru între tehnologie şi design.

2025 a fost un an record pentru producătorii auto chinezi în România, numărul înmatriculărilor crescând de 6 ori comparativ cu 2024 (cele mai de succes nume au fost MG, BYD, Geely şi Chery)

Piaţa auto de maşini noi din România a avut un an tensionat, însă luna decembrie a fost una de vis (+54.36% vs decembrie 2024), astfel că la nivel de 2025 putem vorbi de o creştere mică de 3.77% vs 2024 (156.083 unităţi înmatriculate).