Nokia 600 anulat înainte de lansare

/
/
3 nov. 11
/

Unul dintre ultimele telefoane Nokia cu Symbian care sunt produse, Nokia 600, a fost scos din producţie înainte de a fi măcar lansat.

Telefonul era unul din cele trei terminale cu Symbian Belle care au fost anunţate în August alături de 700 şi 701.

Specificaţiile au fost prezentate într-un articol din august care anunţa lansarea produsului şi include un ecran TFT de 3.2 inchi capacitiv, procesor de 1 GHz, 2 GB memorie internă, 3G până la 14.4 Mbps, Wifi b/g, bluetooth 3.0, cameră foto de 5 megapixeli cu flash şi filmare HD.

Cauzele retragerii telefonului cred că sunt oarecum evidente: Nokia a anunţat de ceva vreme că va renunţa treptat la Symbian şi va trece pe Windows Phone în urma parteneriatului cu Microsoft.

La Nokia World 2011 care a fost ţinut pe 26 octombrie au fost anunţate 6 telefoane dintre care două cu Symbian ( Nokia Asha 200, Asha 201, Asha 300 și Asha 303) şi primele telefoane de la Nokia cu Windows Phone 7.5 Mango (Nokia Lumia 710 şi Nokia Lumia 800).

Sursa: theverge


Categorii: Smartphone
Echipa Gadget.ro
Gadget.ro este un site de știri și recenzii tech cu o vechime de peste 10 ani. În această secțiune apar articole de tip advertorial, unele dintre ele nu sunt redactate de către noi și se menționează clar în corpul materialului dacă este cazul.

Cum poți avea acces cu smartphone-ul Samsung în Porsche Macan și Porsche Cayenne Electric?

Samsung Wallet este disponibil și în România, de la început de 2025. Totuși, nu poți adăuga carduri bancare și nici să faci plăți cu el. Da, îl folosești ca să ai acces în..., automobil (dacă deții un BMW sau un..., Porsche).

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…