Nokia Lumia 900 vs HTC Titan II – Ce ai alege?

/
/
9 apr. 12
/

Ambele telefoane au fost lansate în SUA și la Nokia Lumia 900 este sigur că va sosi și o variantă europeană. Cred că și HTC va aduce Titan II într-o variantă fără LTE și cu conectivitate adaptată pentru țările Europei.

Vorbim de cele mai puternice telefoane cu Windows Phone 7.5 Mango, înainte să facă trecerea spre dual-core ce o estimez spre sfârșitul anului în curs odată cu debutului lui Windows Phone 8: Apollo.
Care dintre ele vi se pare a oferi o experiență mai completă?

Smartphone
Date tehnice
Nokia Lumia 900 HTC Titan II
Ecran AMOLED de 4.3 inch cu rezoluție 480×800 pixeli, protejat de corning gorilla glass, Nokia ClearBlack display S-LCD de 4.7 inch cu rezoluție 480×800 pixeli
Procesor Single core Qualcomm la 1.4 GHz Single core la 1.5 GHz
Memorie 512 MB RAM, 16 GB spațiu de stocare, fără slot microSD 512 MB RAM, 16 GB spațiu de stocare, fără slot microSD
GPU Adreno 205 Adreno 205
Sistem de operare Windows Phone 7.5 Mango Windows Phone 7.5 Mango
Conectivitate 3G cu viteze de download de până la 42 Mbps, Wi-Fi b/g/n, bluetooth 2.1, microUSB, jack de 3.5 mm, GPS Idem
Cameră foto și video 8 Megapixeli, autofocus, dual LED flash, lentile Carl Zeiss, filmează la 720p cu 30 fps, cameră frontală de 1.3 Megapixeli 16 Megapixeli, autofocus, dual LED flash, stabilizare de imagine, detectare a feței, BSI, filmează la 720p, cameră frontală de 1.3 Megapixeli
Baterie 1.830 mAh 1.730 mAh
Greutate 160 gr. 147 gr.
Grosime 11.5 mm 13 mm

Au fost concepute special pentru piața americană, în prima fază, și de aceea dispun de conectivitate LTE care nu valorează nimic în țara noastră. Nokia Lumia 900 este mai greu, deși are display mai mic. Din imaginile de presă mi se pare că Lumia 900 este mai bine închegat ca design, iar Titan II este un Titan cu LTE și cameră de 16 Megapixeli – va fi interesant și ce calitate a fotografiilor oferă. Nu trebuie să ai o sumă de megapixeli ca fotografia făcută să fie în condiții decente.

Nu mai există niciun smartphone HTC cu cameră de 16 Megapixeli și poate că va fi introdusă și pe alte telefoane ce vor fi prezentate în 2012. Nokia aduce un hardware similar pe Lumia 710, Lumia 800 și 900. Designul diferă între primul și celelalte două, iar între Lumia 800 și 900 doar ecranul care crește de la 3.7 inch la 4.3 inch.

 

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

AnTuTu a publicat lista celor mai puternice 10 smartphone-uri din martie 2026

Aşa cum ne-am obişnuit, începutul fiecărei luni vine cu topul celor mai puternice 10 smartphone-uri prezentat de AnTuTu.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.