OnePlus One primește Android 5.0 în varianta CyanogenMod din februarie 2015

/
/
18 ian. 15
/

Veste bună pentru geeks care și-au achiziționat OnePlus One. Steve Kondik este fondatorul Cyanogen și a anunțat că OPO primește Android 5.0 Lollipop în varianta stabilă din februarie 2015.

ROM-ul Cyanogen este bazat pe versiunea CM 12. Am înțeles că telefoanele OnePlus One comercializate în India nu primesc acest software, pentru că la mijloc există o înțelegere între Micromax și Cyanogen (primul phablet lansat în urma acestui parteneriat este Yureka și se vinde în India în ritm alert, primul stoc epuizat în 3 secunde pe Amazon India). OnePlus urmează să aducă propria versiune de 5.0 Lollipop.

Nu ne afecteză în niciun fel și sunt sigur că majoritatea OnePlus One-urilor vândute la nivel local provin pe filieră chineză. Știți că OnePlus One a fost primul smartphone cu software furnizat de către Cyanogen și consider a fi unul dintre principalele puncte PRO în decizia de achiziționa acest device. Ai parte de un software apreciat și suport pentru o perioadă îndelungată.

OnePlus One îl consider a fi un ROM-friendly phone, dacă-mi permiteți.

Sursa: AndroidCentral.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.