Oppo Reno 4 Pro – detalii oficiale, imagini şi preţ

/
/
3 aug. 20
/

Oppo Reno 4 Pro varianta globală se află în aceeaşi situaţie precum Oppo Reno 4 prezentat anterior. Producătorul chinez a ales şi în acest caz să vină doar cu variantă 4G, hardware mai modest, cameră foto mai slabă, totul pentru un preţ mai mic.

Specificaţii complete pentru Oppo Reno 4 Pro versiunea globală:

  • display curbat AMOLED de 6.55 inch cu rezoluție 2400×1080 pixeli, rată de refresh de 90Hz, suport HDR10, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 6, luminozitate de până la 500 nits;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 720G dezvoltat pe 8nm, Adreno 618 GPU, 8 GB RAM LPDDR4X și 128 / 256 GB stocare de tip UFS 2.1, slot dedicat pentru cardurile microSD;
  • Android 10 cu ColorOS 7.2;
  • dual-sim, 4G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, bluetooth 5, USB Type-C 2.0, cititor de amprentă integrat în display, A-GPS, GLONASS, BDS, Beidou, Dolby Atmos;
  • 48 Megapixeli cu senzor Sony IMX586, f/1.7, EIS, PDAF + 8 Megapixeli cu f/2.2 de tip ultrawide la 120 grade, 2 Megapixeli cu f/2.4 de tip mono, 2 Megapixeli macro, LED flash, înregistrează la 2160p cu 30 fps, la 1080p cu până la 120 fps, cameră frontală de 32 Megapixeli cu senzor Sony IMX616, f/2.4, înregistrează la 1080p cu 30 fps;
  • baterie de 4000 mAh cu încărcare la 65W, 161 gr. și dimensiuni de 160.2 × 73.2 × 7.7 mm.

Oppo Reno 4 Pro este puţin mai bine “îmbrăcat” decât Oppo Reno 4, iar aici aş evidenţia ecranul cu margini curbate, baterie cu tehnologie de încărcare mai rapidă, mai mulţi senzori foto etc.

Pentru aceste plusuri trebuie să scoţi din buzunar cam 65 de euro, adică să dai pe telefon cel puţin 390 de euro (versiunea cu 128 GB spaţiu de stocare).

Sursa: gsmarena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.

HONOR 600 Lite lansat în România – mid-range cu șasiu metalic, cameră de 108 MP și baterie de 6.520 mAh

HONOR aduce în România noul HONOR 600 Lite, un smartphone care încearcă să aducă o parte din experiența seriei flagship într-un segment accesibil. Modelul mizează pe o construcție metalică unibody, pe o cameră principală de 108 MP și pe o baterie de 6.520 mAh, alături de o serie de funcții AI integrate în MagicOS 10.