Uniunea Europeană a decis în vara acestui an că este timpul ca sistemul de tarifare european Rome like at Home să primească în rândul său două noi ţări europene începând cu data de 1 ianuarie 2026: Republica Moldova şi Ucraina.
Orange fură puţin startul (în sensul pozitiv) şi anunţă că Republica Moldova şi Ucraina vor intra în rândul ţărilor Roam like at Home începând cu 17 decembrie 2025, atât la nivel de abonament, cât şi la nivel de opţiune prepay.
Astfel, abonamentele şi optiunile prepay cu acces la roaming în SEE vor permite utilizarea beneficiilor naţionale incluse în pachet (minute, SMS, internet mobil) și în aceste două destinații, cu aplicarea Politicii de Utilizare Rezonabilă.
Pentru a exemplifica în ce constă această schimbare, vom analiza Abonamentul Smart, vedeta portării la Orange în acest sfârşit de an. Pentru 4 euro / lună primiţi următoarele resurse:
- minute si SMS-uri naţionale şi în roaming SEE nelimitate;
- internet mobil 5G+ nelimitat;
- 5.08 GB internet mobil în roaming;
- 300 de minute internaţionale.
Începând cu 17 decembrie 2025 se va aplica aceeaşi regulă şi pentru Republica Moldova şi Ucraina, adică şi în aceste ţări veţi primi minute şi SMS-uri nelimitat, cât şi 5.08 GB internet mobil.

Pentru noi aceasta este o veste bună şi pentru că dispar costurilor suplimentare generate de roamingul involuntar de la graniţă.