Programul Rabla pentru becuri devine o certitudine, acesta urmând să aibă alocat un buget de 400 de milioane lei

/
/
22 sept. 22
/

Într-un articol anterior vă spuneam că Guvernul se gândeşte să lanseze un program Rabla pentru becuri, iar la doar câteva zile distanţă vă putem confirma că acest program există, iar principiul de funcţionare va fi similar cu cel de la Rabla pentru electrocasnice.

Programul Rabla pentru becuri va avea un buget de aproximativ 400 de milioane lei, iar fiecare român ce va aplica va primi un voucher în valoare de 200 lei cu ajutorul căruia va putea achiziţiona becuri LED prin oferirea la schimb a unor becuri cu filament.

Dacă totul decurge normal, programul Rabla pentru becuri ar putea demara chiar din luna octombrie.

Tánczos Barna, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, a declarat că: „Cu voucherul primit se merge la magazinul care s-a înscris în program la AFM (pentru a putea fi un agent care vinde becurile respective). Ne vom referi strict la becurile cu led, care reduc consumul cu până la 70% şi, cu acel voucher şi becul vechi predat, poate să achiziţioneze becuri noi care reduc consumul semnificativ în gospodărie.”

Mai multe detalii despre acest program vom afla în zilele următoare.

Sursa: stiri.tvr.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

YouTuber-ul iSilent a încheiat un parteneriat cu Kaufland România şi a lansat brandul de sucuri GOO GOO ce a creat isterie în weekend (personal „am alergat” după suc prin magazine)

iSilent este unul dintre cei mai mari YouTuberi de gaming din România, având peste 1.5 milioane de abonaţi pe YouTube, peste 200.000 de urmăritori pe TikTok şi undeva la 50.000 de fani pe Instagram.

A apărut trailerul oficial al filmului Peaky Blinders: The Immortal Man (unul dintre cele mai aşteptate filme ale anului pe Netflix)

În decembrie anul trecut vă spuneam că Netflix a decis să facă un film Peaky Blinders, un lungmetraj ce va avea premiera pe 20 martie (adică în aproximativ o lună).

Cum poți câștiga 2 bilete la FIFA World Cup sau un razr 60 FIFA World Cup 2026 Edition pe săptămână?

În calitate de Official Smartphone Partner al FIFA World Cup, Motorola anunță campania „Football is calling!”, prin care poți câștiga 2 bilete la FIFA World Cup 2026. Cele două bilete sunt valabile pentru data de 3 iulie, în Dallas, Texas, în etapa round of 32 a Campionatului Mondia de Fotbal.