Samsung GALAXY Alpha – detalii oficiale

/
/
13 aug. 14
/

Samsung a lansat GALAXY Alpha. Primele informații circulau neoficial de câteva săptămâni și le-am sintetizat într-un articol recent. Îl consider un rival pentru iPhone 6 (ambele pe diagonala de 4.7 inch, elementul premium pe partea de design de la telefonul sud-coreean dat de marginile metalice). Mă rog, iPhone 6 nu a fost anunțat și au circulat tot felul de imagini. Diagonala de 4.7 inch la viitorul smartphone Apple este un laitmotiv devenit certitudine.

Specificații complete pentru Samsung GALAXY Alpha:

– display Super AMOLED de 4.7 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli;

– procesor Exynos 5 Octa pe arhitectură big.LITTLE (quad-core la 1.8 GHz + quad-core la 1.3 GHz), 2 GB spațiu de stocare, 32 GB spațiu de stocare, fără slot pentru microSD;

– Android 4.4 KitKat;

– 4G cu viteze în download de până la 300 Mbps, Wi-Fi a/b/g/n/ac, bluetooth 4.0, NFC, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS și GLONASS;

– 12 Megapixeli și cameră frontală de 2.1 Megapixeli;

– baterie de 1860 mAh, 114 gr. și 6.7 mm grosime.

Samsung-GALAXY-Alpha (5)

Printre funcțiile încorporate: Ultra-Power Saving Mode, S Health, scanner pentru amprentă, Private Mode. Există compatibilitate cu Samsung Gear Fit, Gear Live și Gear 2.

Urmează a sosi din prima parte a lui septembrie 2014 în mai multe variante de culoare: Charcoal Black, Dazzling White, Frosted Gold, Sleek Silver și Scuba Blue. Nu am primit informații legate de intrarea lui GALAXY Alpha pe piața locală și costurile de comercializare generate de acest device.

Samsung-GALAXY-Alpha (2)

Puncte PRO pentru Samsung GALAXY Alpha: dimensiuni compacte, margini metalice și din imaginile de presă pare a fi cel mai frumos smartphone Samsung lansat în ultimii 2 – 3 ani de zile, procesor Exynos 5 Octa destul de puternic + 2 GB RAM + 32 GB spațiu de stocare, 4G de ultimă generație cu viteze în download ce urcă la 300 Mbps, grosime de doar 6.7 mm, 114 gr. pentru un smartphone de 4.7 inch cu metal încorporat în carcasă.

Puncte CONTRA pentru Samsung GALAXY Alpha: bloatware în stilul companiei sud-coreene, baterie de 1860 mAh și mă aștept ca procesorul Eyxnos 5 Octa să fie mega-optimizat, altfel va fi crâncen pe partea de autonomie.

Câteva imagini cu Samsung GALAXY Alpha:

httpvh://youtu.be/u8OZoyHvX78

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.