Samsung GALAXY Note 4 și GEAR S – lansarea oficială în România din 16 octombrie

/
/
13 oct. 14
/

Samsung a trimis invitațiile de presă pentru lansarea lui GALAXY Note 4 și GEAR S într-un eveniment din București. Lansarea de presă aș spune că deschide drumul spre debutul comercial. GALAXY Note 4 a intrat la precomandă prin Orange și Vodafone.

Preț fără semnarea unui contract – 749 euro (aprox. 3300 lei).

Specificații detaliate pentru Samsung GALAXY Note 4:

– display Super AMOLED de 5.7 inch cu rezoluție 2560×1440 pixeli, protejat cu Corning Gorilla Glass 3;

– procesor Qualcomm Snapdragon 805 quad-core la 2.5 2.7 GHz pe Krait 450, Adreno 420 GPU, 3 GB RAM, 16 / 32 / 64 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 128 GB;

– Android 4.4.2 KitKat;

– 4G cu viteze în download de până la 300 Mbps în download, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi hotspot, DLNA, NFC, microUSB, USB host, A-GPS și GLONASS;

– 16 Megapixeli, OIS, autofocus, LED flash, filmează la 2160p cu 30 fps, cameră frontală de 3.7 Megapixeli ce filmează la 1080p;

– baterie de 3220 mAh, 176 gr. și 8.5 mm grosime.

Despre Samsung GEAR S nu sunt prea multe de spus, pe lângă specificațiile hardware. Este primul smartwatch cu Tizen OS și display Super AMOLED curbat. Am găsit ceva prețuri pe site-urile din dot com, dar evit să le dau mai departe. S-ar putea să fie unul dintre cele mai scumpe ceasuri inteligente.

Observați cum vin lansările pe bandă: Note 4 cu eveniment de presă din 16 octombrie, iPhone 6 și iPhone 6 Plus cu deschiderea precomenzilor pe 24 octombrie și debutul în stocuri din 31 octombrie.

Mâine după-amiază o să am ocazia să văd GALAXY Note 4 la lucru și pe seară revin cu primele impresii. Cred că apuc să-i fac și testele de benchmark, câteva fotografii cu noua cameră principală etc.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Xiaomi Redmi Note 14 cu 6 GB RAM şi 128 GB stocare costă doar 599 lei

Xiaomi a lansat luna aceasta în România noua serie de smartphone-uri Xiaomi Redmi Note 15. Aceasta este formată din 5 modele, Xiaomi Redmi Note 15, Redmi Note 15 5G, Redmi Note 15 Pro, Redmi Note 15 Pro 5G şi Redmi Note 15 Pro+ 5G, unele pe care le-am prezentat deja într-un articol dedicat.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în 2025 (iPhone-ul a fost din nou rege)

Vânzările de smartphone-uri la nivel global continuă să crească, astfel că în 2025 au fost livrate peste 1.26 miliarde de telefoane inteligente, în creştere cu 1.9% vs 2024. Am detaliat acest subiect la nivel de producător într-un articol dedicat.

Cât ar putea costa Xiaomi 17 în Europa şi estimare de preţ pentru România

Xiaomi 17 este un smartphone cu valenţe premium lansat oficial în China în septembrie 2025. Telefonul este unul destul de compact, acesta având cu un ecran LTPO OLED de 6.36 inci, 191 de grame şi dimensiuni de 151.1 x 71.8 x 8.06 mm.