Samsung GALAXY Note10 Lite – detalii complete + galerie de imagini

/
/
4 ian. 20
/

Alături de Samsung GALAXY S10 Lite a fost prezentat și mult așteptatul GALAXY Note 10 Lite. În comunicatul Samsung se specifică că prin cele două produse și-au propus să deschidă seriile S și Note către publicul larg.

Pe GSMarena în dreptul specificațiilor lui Note10 Lite este trecut un preț de 600 euro / aprox. 2863 lei. GALAXY S10 Lite ar fi mai scump cu 50 euro – aprox. 3100 lei.

Ce specificații încorporează Samsung GALAXY Note 10 Lite la aprox. 2900 lei?

  • display Super AMOLED de 6.7 inch cu rezoluție 2400×1080 pixeli, aspect 20:9, 394 ppi, raport display / corp de 86.6%, stylus cu bluetooth încorporat;
  • procesor Exynos 9810 dezvoltat pe 10nm, 6 / 8 GB memorie RAM și 128 GB stocare, slot pentru cardurile microSD de până la 1 TB;
  • Android 10 cu One UI 2;
  • 4G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, bluetooth 5.0, NFC, USB type-C, A-GPS, GLONASS, GALILEO și BDS pe partea de localizare, cititor de amprentă optic integrat în display;
  • 12 Megapixeli cu f/1.7, dual pixel PDAF și OIS + 12 Megapixeli cu f/2.4 de tip tele, OIS și zoom optic 2x + 12 Megapixeli cu f/2.2 de tip ultrawide, LED flash, înregistrează la 2160p cu 30 fps, cameră frontală de 32 Megapixeli cu f/2.2 ce înregistrează la 1080p cu 30 fps;
  • baterie de 4500 mAh cu încărcare rapidă, 199 gr. și dimensiuni de 163.7 x 76.1 x 8.7 mm.

Ce cred că și-a propus Samsung cu GALAXY S10 Lite și Note 10 Lite?

  1. Să aducă două smartphone-uri cu veleități premium pe care să le promoveze puternic prin intermediul operatorilor de telefonie mobilă. Vor fi modele scoase în față la prelungire contract, portare etc;
  2. Ținta cred că este iPhone 11. Este răspunsul Samsung la succesul înregistrat la momentul actual de către iPhone 11;
  3. Pe lângă iPhone 11 este și soluția Sammy la smartphone-urile Android de până în 3000 lei (OnePlus 7T etc);

Putem extinde discuția în rubrica de comentarii.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.

HONOR 600 Lite lansat în România – mid-range cu șasiu metalic, cameră de 108 MP și baterie de 6.520 mAh

HONOR aduce în România noul HONOR 600 Lite, un smartphone care încearcă să aducă o parte din experiența seriei flagship într-un segment accesibil. Modelul mizează pe o construcție metalică unibody, pe o cameră principală de 108 MP și pe o baterie de 6.520 mAh, alături de o serie de funcții AI integrate în MagicOS 10.