Sony Xperia X și Sony Xperia E5 în oferta Orange

/
/
8 aug. 16
/

A trecut ceva timp de la momentul în care Sony Xperia X și Sony Xperia E5 au intrat în oferta Vodafone, uite că în cele din urmă și Orange le listează în shop-ul său online. 

Sony Xperia X – 535 euro sau 225 euro cu Orange Me 42 – 43 euro pe lună, NELIMITAT la minute și SMS-uri naționale, 6 GB trafic de internet național, 2 GB pe an în roaming, 600 minute internaționale și 1000 de minte sau SMS-uri pe an în roaming.

Sony-Xperia-X (6)

Specificații Sony Xperia X:

  • display IPS de 5 inch cu rezoluție 1920×1080 pixeli, 441 ppi, protejat cu sticlă rezistentă la zgârieturi, tratat oleofobic;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 650 de tip hexa-core cu 2 x ARM Cortex-A72 la 1.8 GHz și 4 x ARM Cortex-A53 la 1.4 GHz, Adreno 510 GPU, 3 GB RAM, 32  GB și slot pentru cardurile microSD de până la 200 GB;
  • Android 6.0 Marshmallow;
  • 4G cu viteze de până la 300 Mbps în download, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi direct, WI-Fi hotspot, DLNA, bluetooth 4.2, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS și GLONASS, radio FM cu RDS;
  • 23 Megapixeli cu f/2.0, detecție de fază, autofocus, LED flash, filmează la 1080p cu 30 fps, cameră frontală de 13 Megapixeli cu f/2.0, filmează la 1080p;
  • baterie de 2620 mAh, 153 gr. și 7.9 mm grosime.

Sony Xperia E5 – 209 euro sau 19 euro cu Orange Me 25 – 25 euro pe lună, NELIMITAT la minute și SMS-uri naționale, 4 GB trafic de date național, 500 MB pe an în roaming, 600 minute internaționale și 250 de minute sau SMS-uri pe an în roaming.

Sony Xperia E5

Specificații Sony Xperia E5;

  • display IPS de 5.0 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli;
  • procesor MediaTek MTK6735 quad-core pe tactat la 1.3 GHz pe ARM Cortex-A53, Mali-T720, 1.5 GB memorie RAM, 16 GB spațiu de stocare şi suport pentru card microSD de până la 200 GB;
  • Android 6.0 Marshmallow;
  • 4G cu viteze de până la 150 Mbps în download, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, bluetooth 4.1, NFC, GPS cu A-GPS, microUSB, jack de 3.5 mm, radio FM;
  • 13 Megapixeli cu autofocus, flash LED, HDR şi cameră frontală de 5 Megapixeli cu flash LED;
  • baterie de 2700 mAh, grosime de 8.2  mm şi 147 gr. greutate.

S-ar putea până la sfârșitul lui 2016 să vedem și debutul lui Sony Xperia X Performance în oferta operatorilor telecom din țara noastră. S-ar putea să fie prea târziu ca impactul său în piață să fie cuantificabil.

Categorii: Smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Cum poți avea acces cu smartphone-ul Samsung în Porsche Macan și Porsche Cayenne Electric?

Samsung Wallet este disponibil și în România, de la început de 2025. Totuși, nu poți adăuga carduri bancare și nici să faci plăți cu el. Da, îl folosești ca să ai acces în..., automobil (dacă deții un BMW sau un..., Porsche).

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…