TikTok-ul şi dezinformarea în spirit de glumă: Lidl şi Heidi roagă românii să nu mai spargă figurinele de ciocalată deoarece nu sunt bani în ele

/
/
4 apr. 24
/

Mai mulţi influenceri români de pe TikTok au promovat în ultimele zile ideea că în anumite figurine de ciocolată din magazine există bani în interior.

Deşi făcută în spirit de glumă, povestea a fost luată în serios de foarte mulţi românaşi şi astfel a apărut un fenomen foarte stupid (asta ca să fiu indulgent): oamenii au început să spargă figurinele în magazine pentru a găsi bani.

Evenimentele au ajuns la un asemenea nivel încât influencerii au început să posteze filmuleţe în care le explicau oamenilor că a fost o glumă şi că banii au fost puşi de ei, iar unele companii au rugat românii să nu mai spargă figurinele:

Lidl;

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lidl Romania (@lidlromania)

Heidi.

Nu degeaba există vorba aceea în popor „Unde nu-i cap, vai de picioare”.

Categorii: Diverse
Cuvinte cheie: Heidi, Lidl, TikTok
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa de smartphone-uri la început de 2026 (nu pare a exista mare compatibilitate între DIGI şi produsele Apple)

Conform celui mai recent raport Counterpoint Research, 7 din cele mai bine 10 vândute smartphone-uri în 2025 au fost iPhone-uri, iar la nivel global Apple a fost anul trecut cel mai mare producător de telefoane inteligente după volume, mărul muşcat livrând aproape 250 de milioane de unităţi în întreaga lume.

TOP 10: Oferte eMAG din 31.01.26 (televizor OLED LG cu reducere de 15% și note bune în review-uri, Google Pixel 10 la 2542 lei*, mouse ASUS cu bluetooth și capace interschimbabile etc)

Am făcut o listă cu 10 oferte eMAG, iar printre ele se află de la o mașină de spălat cu funcție de uscător din portofoliul Samsung și până la un multifuncțional inkjet Epson cu alimentare pe sistem CISS.

Am văzut Train Dreams, film cu patru nominalizări la Oscar în 2026 şi cred că a fost cel mai plictisitor film din ultimele câteva luni (îl găsiţi pe Netflix)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria„am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.