TrendForce: Piața de smartphone-uri în Q2 2023 – Samsung păstrează fotoliul de lider, Apple și Xiaomi pe locurile 2 și 3

/
/
6 sept. 23
/

TrendForce a emis un raport legat de piața de smartphone-uri în Q2 2023. Auspiciile nu sunt deloc pozitive pentru piață luat ca întreg, dar când este o criză se face loc pentru alte nume din industrie.

  1. Samsung – 53.9 milioane unități, market share de 19.8% și scădere de 12.4% față de Q2 2022;
  2. Apple – 42 milioane unități, market share de 15.4% și scădere de 21.2% față de Q2 2022;
  3. Xiaomi – 35 milioane unități, market share de 12.9% și creștere de 32.1% față de același trimestru din anul trecut;
  4. OPPO – 33.6 milioane unități, market share de 12.3% și creștere de 25.4% față de aceeași perioadă din anul trecut;
  5. Transsion – 25.1 milioane unități, market share de 9.2% și creștere de…, 71.9% față de Q2 2022;
  6. Vivo – 23 milioane unități, market share de 8.5% și creștere de 15% față de Q2 2022.

Întreaga piață a generat producția a 272 milioane unități, iar pe jumătate de an au fost produse 522 milioane unități (declin de 13.3% față de primele 6 luni din 2022).

Samsung și-a păstrat fotoliul de lider, iar Xiaomi, OPPO, Vivo și Transsion au fost pe creștere, deși întreaga piață se află pe un trend descendent. Vedeta este Transsion, companie din China cu prezență în Africa ce a crescut precum Făt-Frumos cu…, peste 70% față de aprilie – iunie 2022.

Teoretic, Apple ar putea încheia pe fotoliul de lider pentru că iPhone 15 vine în septembrie cu lansare oficială și debut al vânzărilor.

Puteți face comparație cu datele trimise de către Canalys, o să vedeți că la creștere nu sunt la fel de optimiști precum TrendForce pentru brandurile chinezești de smartphone-uri.

Sursa: GSMarena.com
Categorii: Smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Cum poți avea acces cu smartphone-ul Samsung în Porsche Macan și Porsche Cayenne Electric?

Samsung Wallet este disponibil și în România, de la început de 2025. Totuși, nu poți adăuga carduri bancare și nici să faci plăți cu el. Da, îl folosești ca să ai acces în..., automobil (dacă deții un BMW sau un..., Porsche).

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…