Turneul de Grand Slam de la Wimbledon renunţă la o tradiţie veche de 147 de ani şi va înlocui arbitrii de linie cu un sistem automatizat de arbitrare de tip ELC

/
/
12 oct. 24
/

Tehnologia îşi face din ce în ce mai simţită prezenţa şi în sport, iar unul dintre cele mai mari turnee de tenis din lume nu putea scăpa.

Oficialii turneului de Grand Slam de la Wimbledon au anunţat că începând de anul viitor arbitrii de linie vor fi înlocuiţi cu un sistem automatizat de arbitrare de tip ELC.

Toate cele 18 terenuri de la All England Club vor utiliza tehnologia Electronic Line Calling (ELC). Aceasta urmăreşte traiectoria mingii, cât şi mişcarea jucătorilor, cu peste 70 de cadre pe secunde. În acest fel ELC poate determina dacă a fost sau nu aut într-o zecime de secundă.

Prin această schimbare, se renunţă la o tradiţie veche de 147 de ani. Oficialii turneului contractau anual aproximativ 300 de arbitrii de linie pentru cele aproximativ 600 de meciuri. Şi jucătorii vor fi afectaţi de această modificare, astfel că dispar cele 3 challenge-uri pe care le aveau la dispoziţie pentru a verifica un eventual aut.

Începând cu 2025 vor exista astfel 3 turnee de Grand Slam ce vor utiliza tehnologia ELC: Australian Open, US Open şi Wimbledon. Reprezentanţii turneului de la Roland Garros nu vor implementa prea curând ELC, deoarece aici se poate verifica fizic urma mingii (zgura este singura suprafaţă ce permite acest lucru).

PS: Imagine de fundal generată cu Imagen 3.
Sursa: agerpres.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

TOP 10: Oferte eMAG din 31.01.26 (televizor OLED LG cu reducere de 15% și note bune în review-uri, Google Pixel 10 la 2542 lei*, mouse ASUS cu bluetooth și capace interschimbabile etc)

Am făcut o listă cu 10 oferte eMAG, iar printre ele se află de la o mașină de spălat cu funcție de uscător din portofoliul Samsung și până la un multifuncțional inkjet Epson cu alimentare pe sistem CISS.

Am văzut Train Dreams, film cu patru nominalizări la Oscar în 2026 şi cred că a fost cel mai plictisitor film din ultimele câteva luni (îl găsiţi pe Netflix)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria„am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.

Taxa de 25 lei destinată coletelor de pe Temu, Shein, AliExpress etc. pare a fi un dezastru total (nimeni nu mai livrează direct în România, ci opresc şi trimit din Ungaria)

În 2025 intrau zilnic în România peste 200.000 – 250.000 de colete de pe Shein, Temu, AliExpress & Co, astfel că exista o presiune constantă atât pe sistemul vamal, cât si pe comercianţii români.