Un mare actor de la Hollywood investeşte într-un start-up elveţian ce promite (printre altele) să prezică cu ajutorul AI încasările potenţiale ale unui film la box office

Filme
/
/
5 feb. 25
/

Start-up-ul elveţian Largo.ai este unul care dezvoltă soluţii de inteligenţă artificială pentru tot ce înseamnă industria cinematografică. Acesta a analizat până în prezent peste 400.000 de filme şi seriale şi peste 59.000 de scenarii, iar reprezentanţii companiei susţin că pe baza acestor date, cât şi a unor algoritmi, pot să:

  • prezică reacţia publicului la un film / serial;
  • să estimeze încasările potenţiale ale unui film la box office;
  • să ofere recomandări regizorilor şi producătorilor pentru a optimiza diverse aspecte (ajustări de scenarii, sugestii de casting etc.);
  • să ofere sugestii de modificări pentru a creşte rentabilitatea unui film / serial.

Sylvester Stallone, cunoscutul actor de la Hollywood, crede în acest start-up şi va investi alături de Thomas Tippl (fost executiv la Activision Blizzard) peste 7.5 milioane de dolari în dezvoltarea proiectului.

Investiţia va permite extinderea echipei în Elveţia, Statele Unite ale Americii şi Marea Britanie, atât la nivel comercial, cât şi la nivel tehnic.

Nu îmi dau seama în ce măsură aceste analize ale Largo.ai au potenţialul de a introduce în industria cinematografică o standardizare de dragul profitului, una care să reducă spectacolul şi creativitatea în detrimentul banilor.

Sursa: hotnews.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

A apărut trailerul oficial al filmului Peaky Blinders: The Immortal Man (unul dintre cele mai aşteptate filme ale anului pe Netflix)

În decembrie anul trecut vă spuneam că Netflix a decis să facă un film Peaky Blinders, un lungmetraj ce va avea premiera pe 20 martie (adică în aproximativ o lună).

I-am rugat pe ChatGPT şi pe Google Gemini să îmi facă un TOP 5 al celor mai bune filme pe care le recomandă din perspectiva lor (iată ce a ieşit şi cât de diferite / similare au fost răspunsurile)

În ianuarie am scris articolul „I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini la ce operator telecom s-ar abona în 2026 dacă ar trăi în România”, iar acesta a fost extrem de apreciat de voi. Acesta a strâns aproape 55.000 de vizualizări şi este unul dintre cele mai citite articole gadget.ro din 2026.

SkyShowtime lansează 7 canale tv tematice în platforma sa de streaming video din România

Aseară eram în căutarea unui film şi când am intrat pe SkyShowtime am descoperit un nou tab disponibil pe pagina principală a platformei de streaming video.