Vodafone nu modifică încă o dată abonamentele, este aceeaşi scumpire anunţată la începutul lunii martie, doar notificările sunt noi

Retelistica
/
/
29 mart. 25
/

Articolele sunt corecte, doar că informaţia nu este deloc nouă şi nu este deloc diferită de cea de la începutul lunii.

Pe 6 martie vă scriam că Vodafone România a început să trimită notificări de scumpire cu 5.8% a abonamentelor pentru persoane fizice.

Vodafone a activat articolul 7.2 din Clauzele Contractuale, unul ce spune că tarifele pot fi indexate cu o frecvenţă anuală prin simpla notificare transmisă anterior aplicării indexării. În această indexare sunt luate în calcul fluctuaţiile de preţuri ale bunurilor şi serviciilor de pe piaţă, iar raportarea se face la indicele armonizat al preţurilor de consum.

Practic, începând cu luna aprilie, toţi cei informaţi de modificare, vor plăti cu 5.8% mai mult prin activarea clauzei de indexare anuală.

Ideea este că pe final de martie, Vodafone a început să trimită mai multe notificări legate de această scumpire, deci articolele din ultimele 24 – 48 de ore nu fac decât să confirme încă o dată informaţia existentă din 6 martie. Nu vorbim de încă o modificare, ci de aceeaşi, doar notificările sunt noi.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Doar în acest weekend (14-15 februarie) te portezi la Vodafone şi primeşti internet 5G nelimitat, HBO Max inclus 3 luni, Disney+ cadou 6 luni şi One Number inclus 3 luni, la doar 4 euro / lună

Vodafone organizează în acest weekend o nouă campanie promoţională, una promovată deja drept „Vodafone Black Sales”. Foarte probabil aceasta este gândită în contextul în care şi Altex şi Flanco au campanii similare în această perioadă.

Vodafone a sesizat Consiliul Concurenţei şi acuză DIGI de posibil abuz de poziţie dominantă în România (DIGI poate fi amendat cu peste 100 de milioane de euro, dacă va fi găsit vinovat)

Începem săptămâna în forţă şi după ce într-un articol anterior am aflat că Orange va scumpi abonamentele începând cu 6 aprilie, în cele ce urmează vom detalia puţin disputa dintre Vodafone România şi DIGI.

Vodafone readuce în actualitate abonamentul RED Start, cel care la portare costă doar 3 euro / lună şi oferă foarte multe resurse, inclusiv HBO Max fără publicitate gratuit 3 luni

Continuă lupta preţurilor pe piaţa telecom din România, iar Vodafone readuce în actualitate abonamentul RED Start, cel mai ieftin disponibil în oferta operatorului roşu.