Xiaomi Redmi Note 10 Pro în oferta Orange (preț la prelungire contract și prin sistemul de rate intern)

/
/
3 apr. 21
/

Orange îl listează în magazinul online la secțiunea Noutăți pe Xiaomi Redmi Note 10 Pro. Este un mid-range de la producătorul chinez, unul dintre cele mai bine echipate cu conectivitate strict în 4G.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro cu 6 GB RAM și 128 GB stocare – 1421.46 lei sau 1316.68 lei cu Smart Plus 20 sau 24 x 54.86 lei cu prelungire de contract;

Mi se pare că reducerea oferită cu abonamentul de 20 euro este direct anostă. Pur și simplu, nu ai niciun motiv să-l cumperi în combinația mai sus amintită. Prin sistemul de rate al Orange ajungi să plătești valoarea telefonului din prezent, dar pe o perioadă de 2 ani + abonamentul ales din oferta operatorului portocaliu.

Smart Plus 20 costă 20 euro / lună, este un abonament 5G cu internet nelimitat, 11.20 GB ca limită în roaming SEE, 800 minute internaționale și Netflix oferit ca bonus pentru jumătate de an.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro are certificare IP53 în ce privește contactul cu praful și picăturile de apă, un display de 6.67 inch de tip Super AMOLED cu rată de refresh la 120Hz și luminozitate de maxim 1200 nits, protecție de tip Corning Gorilla Glass 5 pe față și spate. Procesorul ales de către Xiaomi este din ograda Qualcomm, un Snapdragon 732G dezvoltat pe 8nm, 6 GB RAM și 128 GB stocare + slot pentru cardurile microSD.

Rulează MIUI 12 dezvoltat pe Android 11. Dispune de suport pentru două cartele SIM, 4G, Wi-Fi ac, bluetooth 5.1, port infraroșu, NFC, cititor de amprentă în lateral, difuzoare stereo etc.

Camera principală iese în față cu un senzor wide de 108 Megapixeli cu f/1.9 și dual pixel PDAF, ultrawide de 8 Megapixeli cu f/2.2, macro de 5 Megapixeli cu autofocus și alt senzor de 2 Megapixeli pentru adâncimea de câmp. Filmează 4K cu 30 fps. Camera frontală este de 16 Megapixeli cu f/2.5.

Bateria lui Redmi Note 10 Pro este de 5020 mAh cu încărcare la 33W. Cântărește 193 gr. și dimensiunile sale sunt de 164 x 76.5 x 8.1 mm.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Xiaomi va lansa în curând un smartphone cu baterie de 10.000 mAh, încărcare rapidă la 100W şi grosime de sub 8.5 mm

La final de octombrie aflam că Honor lucrează la un smartphone cu baterie de 10.000 mAh, unul ce ar urma să fie lansat în următoarea perioadă (cel mai probabil în primele două – trei luni ale anului viitor).

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…