Saygus V-Squared – detalii oficiale pentru un smartphone ce promite mult

/
/
13 nov. 14
/

Aţi citit titlul şi cu siguranţă v-aţi întrebat cine este această firmă, Saygus şi ce smartphone atât de puternic au putut lansa încât să primească titlul acesta pompos. Ei bine, Saygus este o companie din Statele Unite ale Americii mai puţin cunoscută, ce a mai lansat un singur smartphone în anul 2010.

Saygus V-Squared (un fel de OnePlus al americanilor) a fost prezentat doar pe hârtie, lansarea sa oficială urmând a se realiza în cadrul CES 2015 din Las Vegas. Mai mult chiar, deoarece acest smartphone este atât de inovator, a fost desemnat de un juriu CES ca fiind deja câştigător al unui premiu pentru inovaţie din cadrul CES 2015 (suspect acest lucru, în condiţiile în care evenimentul nu a avut loc).

saygus

În primele paragrafe ale acestui articol am tot lăudat acest smartphone, dar nu v-am arătat de ce. Haideţi să facem o scurtă prezentare a sa:

– display de 5 inci cu rezoluţie FullHD;

– procesor quad-core Snapdragon 801 tactat la 2.5 GHz;

– 3 GB memorie RAM + 64 GB memorie internă (oferă suport pentru 2 sloturi card microSD de până la 128 GB fiecare, în total 256 GB);

– cameră foto de 21 megapixeli + cameră frontală de 13 megapixeli, ambele având stabilizator optic al imaginii;

– baterie de 3.100 mAh despre care producătorul afirmă că datorită unor tehnologii speciale se descurcă precum una standard de 4.500 mAh;

– Android 4.4 KitKat şi dual-boot capable (momentan nu ştim ce alt sistem de operare poate rula);

– scaner biometric de amprentă, difuzoare audio Harman Kardon Sound Technology 3D, infraroşu, tehnologie Wireless HD, Qi încărcător wireless al bateriei, rezistent la apă etc.

saygus2

Saygus V-Squared va fi lansat în cadrul CES 2015, însă nu ştim exact când va intra în producţia de masă. Acest producător american a mai lansat în 2010 un smartphone, Saygus VPhone, ce trebuia distribuit prin operatorul Verizon, însă acesta a fost anulat în ultimul moment, astfel că nu a mai apărut pe piaţă.

http://youtu.be/TrVwt_hsgd8

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.

HONOR 600 Lite lansat în România – mid-range cu șasiu metalic, cameră de 108 MP și baterie de 6.520 mAh

HONOR aduce în România noul HONOR 600 Lite, un smartphone care încearcă să aducă o parte din experiența seriei flagship într-un segment accesibil. Modelul mizează pe o construcție metalică unibody, pe o cameră principală de 108 MP și pe o baterie de 6.520 mAh, alături de o serie de funcții AI integrate în MagicOS 10.