TOP 5: Cele mai atractive smartphone-uri până în 500 lei [Black Friday 2014]

/
/
20 nov. 14
/

Unii dintre cei mai importanţi jucători de pe piaţă au lansat deja cataloagele cu ofertele de Black Friday: Domo, Flanco, Altex sau MediaGalaxy. În paginile acestor cataloage există numeroase smartphone-uri de buget ce pot fi luate în calcul dacă sunteţi în căutarea unei experienţe noi în lumea Android.

Locul 1: UTOK 351D -> 189 lei – reducere 37% la MediaGalaxy

Date tehnice pentru UTOK 351D:

– display TFT de 3.5 inch cu rezoluție 320×480 pixeli;

– procesor MediaTek 6572M de tip dual-core la 1 GHz, 512 MB memorie RAM de tip DDR3, 4 GB spațiu de stocare din care 2.5 GB în mod real, slot pentru microSD de până la 32 GB;

– Android 4.2.2 Jelly Bean;

– 3G cu viteze în download de până la 7.2 Mbps, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 5 Megapixeli și cameră frontală de 0.3 Megapixeli;

– baterie de 1200 mAh, 137 gr. și 11 mm grosime.

utok

Locul 2: Karbonn A5S -> 239 lei – reducere 40% la Flanco

Date tehnice pentru Karbonn A5:

– display IPS de 4 inch cu rezoluție 480×800 pixeli;

– procesor Mediatek dual-core la 1.2 GHz, 512 MB RAM, 4 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB;

– Android 4.2.2 Jelly Bean;

– 3G cu viteze de până la 21.6 Mbps, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 5 Megapixeli, autofocus și LED flash, cameră frontală de 0.3 Megapixeli;

– baterie de 1420 mAh, 120 gr.

karbonn

Locul 3: Allview A6 Quad -> 349 lei – reducere 30% la Altex

Date tehnice pentru Allview A6 Quad:

– display IPS de 4 inch cu rezoluție 480×800 pixeli;

– procesor Qualcomm quad-core la 1.2 GHz, 512 MB RAM, 4 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB;

– Android 4.3 Jelly Bean;

– 3G cu viteze de până la 21.6 Mbps, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 5 Megapixeli, autofocus și LED flash, cameră frontală de 0.3 Megapixeli;

– baterie de 1500 mAh, 118.7 gr.

a6quad

Locul 4: Lenovo A328 -> 379 lei – reducere 26% la Flanco

Date tehnice pentru Lenovo A328:

– display TN de 4.5 inch cu rezoluție 480×854 pixeli;

– procesor MediaTek 6582M quad-core la 1.3 GHz, 1 GB RAM, 4 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB.

– Android 4.4 KitKat;

– dual-sim, 3G cu viteze în download de până la 21.6 Mbps, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi hotspot, bluetooth 3.0, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 5 Megapixeli de tip fixed-focus și cameră frontală de 2 Megapixeli;

– baterie de 2000 mAh, 140 gr. și 11 mm grosime.

lenovo

Locul 5: Allview V1 Viper E -> 479 lei – reducere 26% la Domo

Date tehnice pentru Allview V1 Viper E:

– display IPS LCD de 4.5 inci cu rezoluţie 854 x 480 pixeli, protejat cu Dragon Trail Glass;

– procesor quad-core Cortex-A7 tactat la 1.3 GHz şi Mali-400;

– 1 GB memorie RAM + 8 GB memorie internă (suportă card microSD de până la 32 GB)

– cameră foto de 8 megapixeli ce poate filma în format FullHD şi cameră secundară de 2 megapixeli;

– Android 4.4 KitKat;

– dual-sim, 3G, Bluetooth 4.0, GPRS clasa 12, ieşire microUSB;

– baterie Li-Ion de 1.800 mAh ce promite 225 ore de stand-by;

– 7,8 mm grosime şi o greutate de 122,5 g;

v1viper

 

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Motorola Signature Swarovski Edition – review (Cel mai bun Motorola la nivel de camere foto și competitor de seamă în segmentul cameraphone)

Motorola Signature nu mai reprezintă neapărat o noutate, dar ediția pe care o voi prezenta în continuare este cu siguranță nu doar foarte nouă, ci și specială. Pe site-ul oficial Motorola denumirea completă apare drept Motorola Signature Collections Crystals by Swarovski și presupune de fapt un pachet, în care, pe lângă smartphone-ul în ediție specială,…

RugOne Xever 8 este primul telefon inteligent din lume căruia îi poţi schimba bateria, dar el să rămână funcţional în tot acest timp

RugOne este un producător chinez mai puţin cunoscut (fostul UleFone), el fiind specializat în fabricarea de smartphone-uri foarte rezistente, aşa numitele modele rugged.

CEO-ul Nothing susţine că memoria RAM şi stocarea reprezintă acum mai bine de 50% din costul de producţie al unui smartphone

Nu mai este o surpriză pentru nimeni că inteligenţa artificială a acaparat mai toată producţia de semiconductori, iar producătorii de telefoane inteligente trec efectiv printr-un adevarat tsunami al preţurilor pentru diverse componente hardware.