Philips S398 – display de 5 inch, procesor quad-core și Android 4.4

/
/
27 nov. 14
/

Pe site-ul diviziei de telefoane mobile a Philips România l-am descoperit și pe Philips S398. Nu am primit un comunicat oficial, dar mă aștept să-l vedem în stocurile magazinelor românești, din viitorul apropiat.

Specificații complete pentru Philips S398:

– display IPS de 5 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli;

– procesor MediaTek quad-core la 1.3 GHz, 1 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB;

– Android 4.4 KitKat;

– dual-sim, 3G, Wi-Fi b/g/n, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 8 Megapixeli, autofocus, LED flash;

– baterie de 2040 mAh, 170 gr. și 9.65 mm grosime.

Update: Preț – 549 lei.

Prețul este singura necunoscută. Pentru un smartphone de 5 inch consider că 170 grame este o valoare cam mare. La puțin peste 200 de gr. au ajuns a coborî tabletele de 7 inch. Pentru un phablet de 6 inch aș fi înțeles. Pe de altă parte cred că avem de-a face cu un telefon sobru, rezistent.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.