Clonă de iPhone 6 la sub 40 de dolari

/
/
28 oct. 15
/

iPhone 6 este unul dintre cele mai clonate telefoane de către companiile din China fără un nume prea mare în domeniu. Producători precum Sophone, GooPhone, Dakele sau Blackview au încercat să copieze în detaliu trăsăturile estetice ale unuia dintre cele mai reuşite modele Apple din punct de vedere al design-ului.

Toate acestea însă pălesc în faţa micilor producători ce realizează clone foarte ieftine ce aşteaptă să fie branduite cu diverse denumire care mai de care mai ciudate din ţări emergente şi nu numai. Un clip postat pe Youtube în urmă cu câteva zile ne prezintă clone pentru diverse smartphone-uri (Huawei Mate 7 sau Huawei P8), însă cea mai “atrăgătoare” copie este pentru iPhone 6. Respectivul smartphone (acesta nu are o denumire) arată identic cu “mărul muşcat’ din punct de vedere estetic, însă la nivel hardware nu se pot compara.

Acesta dispune de un display de 5 inci cu rezoluţie de 960 x 540 pixeli, procesor quad-core Spreadtrum SC7731 pe ARM Cortex-A7, 512 MB memorie RAM, 4 GB spaţiu de stocare, conectivitate 3G, dual-sim şi este disponibil în mai multe variante de culoare, inclusiv celebra Rose Gold. Această clonă costă 37 dolari şi are o temă preinstalată ce imită interfaţa iOS.

httpvh://youtu.be/vGey6Suvu4k

Sursa: gizchina.com
Categorii: Apple, Smartphone
Cuvinte cheie: apple, clona, iphone 6
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Anul viitor se vor împlini 20 de ani de la lansarea primului iPhone, iar Apple pregăteşte un smartphone special, aniversar (ce ştim până acum despre acesta?)

Pe 9 ianuarie 2007, pe scena de la Macworld Expo din San Francisco, Steve Jobs apărea în faţa mulţimii de jurnalişti pentru a prezenta viitorul. Primul iPhone denumit simplu iPhone 2G avea să deschidă calea spre noi orizonturi, să arate lumii că modul nostru de a comunica şi de a ne distra trebuia schimbat.

Xiaomi va lansa în curând 3 smartphone-uri cu baterii de 10.000 mAh (există însă şi o veste foarte proastă pentru noi)

Smartphone-urile cu baterii de 10.000 mAh sunt o oarecare normalitate, existând deja câteva modele ce se comercializează la nivel oficial (mă refer la acele device-uri în corpuri normale, nu la cărămizile din trecut).

Pentru a ţine costurile în control, Apple ar putea implementa componente mai modeste pe viitorul iPhone 18 (şi totul pleacă de la display)

Preţurile componentelor hardware au luat-o la galop în ultimele luni, iar producătorii de telefoane inteligente caută soluţii pentru a ţine costurile în control, astfel încât viitoarele modele să nu devină prea scumpe.