Bursa zvonurilor: eMAG pregătește un nou brand de telefoane mobile

/
/
21 dec. 15
/

eMAG este cel mai mare magazin online autohton și circulă informația cum că s-ar pregăti să lanseze un brand nou pe partea de telefoane mobile. 

Nu am o certificare 100% din partea eMAG, dar în discuțiile avute în ultima perioadă cu mai multe persoane din zona site-urilor și blogurilor de tehnologie s-a prefigurat acest plan al retailerului autohton.

NOD este cel mai mare distribuitor de piața IT&C românească, iar în portofoliul său regăsiți Heinner pe electrocasnice, Horizon pe televizoare și Serioux pe dispozitive mobile, eMAG mizează pe Star-Light pe partea de electrocasnice și Wink pe telefoane mobile și tablete.

Observați că deja eMAG are Wink pe smartphone-uri și ar fi cumva ilogic să aducă un alt brand în aceeași nișă. Totuși, b-brandurile din categoria low-cost și-au trăit traiul și nu mai există așa mare interes față de ele, s-ar putea ca ei să-și dorească să mizeze pe produse mid-range, valoare adăugată mai mare, dar și specificații hardware pe măsură.

Plus de atenție, nu degeaba această rubrică se numește Bursa zvonurilor. :)

Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: bursa zvonurilor, eMag, Wink
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Preţurile smartphone-urilor vor creşte rapid, forţate de explozia costurilor cu memoria (a ajuns până la 30 – 40% din costul total de producţie al unui telefon)

Producătorii de telefoane inteligente sunt puternic afectaţi de creşterile de preţ ale anumitor componente, în special cele din categoria memorie (RAM şi spaţiu de stocare).

1 din 4 smartphone-uri active în toată lumea este un iPhone (doar Apple şi Samsung se pot lăuda cu peste 1 miliard de device-uri active)

Cei de la Counterpoint Research au publicat recent o statistică extrem de interesantă, una care se referă la numărul de smartphone-uri active la nivel global (adică acele device-uri care sunt şi folosite de către utilizatori).

Dacă în 2025 s-au purtat smartphone-urile foarte subţiri, în 2026 se anunţă moda telefoanelor tip paletă de ping pong (producătorii testează modele cu ecran de peste 7 inci)

2025 a fost anul în care foarte mulţi producători, în frunte cu Apple şi Samsung, au testat piaţa cu smartphone-urile foarte subţiri. Din păcate device-urile cu grosimi de sub 6 mm nu prea au prins, astfel că moda a trecut la fel de repede cum a venit.