Cum poți testa apelul Wi-Fi în rețeaua Orange?

/
/
21 dec. 15
/

Orange pregătește lansarea comercială a apelului Wi-Fi. Acest serviciu a fost gândit pentru cei ce locuiesc în clădiri cu pereți groși, poziționate la subsol sau în spații ecranate etc. 

Un aspect important este că sosește nativ pe telefoanele compatibile, nu trebuie instalată o aplicație dedicată.

Puteți testa apelul Wi-Fi dacă aveți activat Apel 4G + SMS gratuit la 232. 

Ce telefoane sunt compatibile cu Apel 4G prin tehnologia VoLTE și implicit disponibile pentru Apel Wi-Fi? 

  1. Samsung GALAXY S6;
  2. Samsung GALAXY S6 Edge;
  3. Samsung GALAXY S6 Edge Plus.

Lista este destul de mică și presupun că va fi actualizată cu majoritatea telefoanelor de top ce urmează a fi lansate în 2016. Calitatea apelurilor prin Wi-Fi este la nivel HD voice, iar trecerea între Wi-Fi și 4G se face fără ca utilizatorul să realizeze asta.

Alte telefoane compatibile cu VoLTE, dar pe care Orange nu le listează la momentul actual drept compatibile pentru Apel 4G si implicit Apel Wi-Fi:

  • iPhone 6 și 6 Plus, iPhone 6S și 6S Plus;
  • BlackBerry Priv;
  • HTC One M8, HTC One M9;
  • Huawei Ascend P7;
  • LG G Flex, LG G Pro, LG G2, LG G3, LG G4;
  • Microsoft Lumia 950, Lumia 950 XL, Lumia 640, Lumia 640 XL;
  • Motorola Nexus 6;
  • Nokia Lumia 830;
  • Samsung GALAXY Note II LTE, GALAXY Note 3, 4 și 5, GALAXY Note 10.1 LTE, GALAXY Note Edge, GALAXY S4, GALAXY S4 Mini LTE, GALAXY S6, S6 Edge, S6 Edge Plus, GALAXY S5 Active;
  • Sony Xperia Z2, Z2 Tablet, Xperia Z3, Xperia Z3 Compact, Xperia Z4, Xperia Z4 Tablet.

Lista completă pe aici.

Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: 4G, orange
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Bursa zvonurilor: Elon Musk pregăteşte terenul pentru cumpărarea Verizon, una dintre cele mai mari companii globale de telecomunicaţii

O informaţie interesantă a apărut săptămâna aceasta pe radarul numit „bursa zvonurilor” şi anume că Elon Musk ar pregăti terenul pentru achiziţia Verizon, una dintre cele mai mari companii globale de telecomunicaţii.

Pro TV a primit o amendă de 4,1 milioane de euro din partea Consiliului Concurenţei într-o dispută ce implică RCS & RDS (Digi) şi ceilalţi operatori de cablu şi satelit

Luna iulie se încheie într-un mod nu tocmai plăcut pentru Pro TV, compania din spatele postului de televiziune (Pro TV SRL) primind o amendă în valoare de 20,7 milioane lei (4,1 milioane de euro) din partea Consiliului Concurenţei.

Vodafone îşi îmbunătăţeşte grila de programe tv şi introduce două noi posturi de televiziune

Vodafone şi-a îmbunătăţit recent grila de programe tv, introducând două noi posturi de televiziune cu acoperire naţională, ambele în format HD.