Acum 10 ani: Cartela Cosmote cu 2000 de minute la 3 euro / lună

/
/
5 mart. 16
/

În 2006, Cosmote dorea să iasă în față în concurența cu Orange și Vodafone, iar cea mai cunoscută ofertă pe cartele preplătite a generat o adevărată isterie la momentul respectiv. 

Detaliile ofertei respective le-am găsit într-un articol de pe Comunic.ro.

3 euro pe lună = 2000 de minute în rețea, reactivare automată pe 1 an de zile. Exista și o altă extraopțiune cu 100 de SMS-uri pentru 1.5 euro. 

Pe o astfel de ofertă, Cosmote a atras clientela concurenților, pe cei dornici să beneficieze de costuri cât mai mici pe telefonia mobilă. Acum se văd în situația în care pierd abonați către mai dinamicul Digi Mobil al RCS-RDS.

Parteneriatul cu Orange ar trebui să aducă o gură de oxigen pe partea de acoperire 4G și oferte convergente care să readucă Telekom pe o pantă ascendentă în ce privește numărul de abonați pe telefonie mobilă.

După 10 ani, fiecare operator telecom iese în față cu minute naționale + SMS-uri nelimitate, pe abonamente. Pe cartele preplătite se oferă mii de minute și SMS-uri. Aș putea spune că apelurile de voce și SMS-urile trec într-un con de umbră, nu mai contează atât de mult.

Traficul de date și calitatea vitezei de transfer încep a conta, smartphone-urile au cucerit piața și ca să-l folosești la potențial maxim ai nevoie de internet la viteze cât mai bune.

Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: cosmote, Telekom
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Piaţa de comunicaţii electronice din România are un singur lider la final de 2025, iar acesta se numeşte DIGI (cotele de piaţă pur şi simplu distrug concurenţa)

ANCOM publică de 2 ori pe an situaţia pieţei de comunicaţii electronice din România: prima raportare o face la jumătatea anului şi a doua raportare la final de an. În urmă cu doar câteva ore a fost publicată de către ANCOM situaţia aferentă la final de 2025.

România are al 7-lea cel mai ieftin internet fix din lume şi cel mai ieftin din Uniunea Europeană în 2026

România este o ţară în care serviciul de internet fix are un cost foarte accesibil, iar asta o ştim de foarte mult timp. Recent a apărut o analiză actualizată la 2026, iar situaţia se prezintă mai bine decât m-aş fi gândit.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.