Rezultatele financiare ale Vodafone în perioada aprilie – iunie 2016

/
/
23 iul. 16
/

Primul trimestru din anul financiar al Vodafone începe la 1 aprilie și se încheie la 30 iunie 2016 – Q1 2016 – 2017, iar printr-un comunicat de presă au oferit mai multe detalii-cheie privind performanțele atinse. 

Vodafone are 9.159.281 clienți, din care 8.487.782 pe servicii mobile. ARPU a fost de 6.1 euro, iar veniturile din servicii au atins pragul a 173.9 milioane euro în trimestrul aprilie – iunie 2016. Veniturile din servicii au crescut cu 4.2% față de aceeași perioadă din 2015.

Numărul de abonați ai Vodafone din totalul clienților – 41%, iar 59% pe cartela Vodafone (utilizatori de cartele prepay fiind în scădere cu 0.3% față de trimestrul anterior). Consumul de date a atins 15.480 TB – creștere de 105.3% față de același trimestru din anul trecut.

Am făcut o mică comparație între datele relevate de Vodafone pentru ianuarie – martie 2016 și cele prezentate pentru aprilie – iunie 2016.

rezultate-financiare-Vodafone-Q4-2015-2016-vs-Q1-2016-2017

Din păcate, nu am avut și informații legate de veniturile realizate de Vodafone în perioada ianuarie – martie 2016 ca să facem o comparație cu cei 173.9 milioane euro din Q1 2016 – 2017.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Nu mai ai internet în timpul apelului telefonic? Iată ce trebuie să faci simplu şi rapid

În mod surprinzător, oricât de banală ar părea această informaţie azi, vă spun că primesc foarte des această întrebare: De ce nu mai am internet în timpul apelului telefonic?

Orange este numit de SpeedGeo drept cel mai bun furnizor de internet fix şi mobil din România

Cei de la SpeedGeo au publicat clasamentul cu cei mai buni furnizori de internet fix şi mobil la nivel de ţară, cel valabil pentru perioada 01.04.2025 – 31.03.2026.

DIGI TV şi-a actualizat grila de programe la nivel naţional (iată ce schimbări sunt aduse în primăvara lui 2026)

DIGI este cel mai mare operator pe piaţa de televiziune din România, la jumătatea anului 2025 compania având o cotă de piaţă de 76%. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate, la foarte mare distanţă, de Orange cu o cotă de piaţă de 13% şi Vodafone cu o cotă de piaţă de 9%.