Noutăți Digi Mobil: Lenovo Moto E3, Lenovo Vibe A Plus și Vibe B

/
/
1 sept. 16
/

Am putea spune că Lenovo este într-o adevărată ofensiva pe piața locală de telefoane mobile. Au avut noutăți la Orange, Vodafone, iar acum au adus trei modele noi în portofoliul Digi Mobil. 

Cel mai interesant este Lenovo Moto E3 – smartphone cu Android în stadiu nativ, fără modificări la nivel de interfață grafică. Totul, până parcurgi specificațiile hardware și prețul afișat.

Lenovo Moto E3 costă 549 lei sau 140 lei + 12 rate a 34 lei pe lună. 

Specificații Lenovo Moto E3:

  • display IPS de 5 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli;
  • procesor MediaTek quad-core la 1.0 GHz, 1 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare și slot pentru cardurile microSD de până la 32 GB;
  • Android 6.0.1 Marshmallow;
  • 4G în Digi Mobil, Wi-Fi b/g/n, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;
  • 8 Megapixeli cu autofocus, cameră frontală de 5 Megapixeli;
  • baterie de 2800 mAh, 140.6 gr. și 8.6 mm grosime.

L-aș considera destul de scump raportat la specificațiile integrate. Moto G4 costă puțin peste 200 euro și pare rupt din alt film față de Moto E3.

Lenovo Vibe A Plus este un smartphone cu adevărat ieftin – 309 lei sau 50 lei + 12 rate a 22 lei. Nu are conectivitate 4G. Folosește un display de 4.5 inch cu rezoluție 480×54 pixeli, procesor MediaTek quad-core la 1.3 GHz, 1 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare și slot pentru cardurile microSD, cameră de 5 Megapixeli cu LED flash, cameră frontală, baterie de 2000 mAh și rulează Android 5.1 Lollipop.

Lenovo Vibe B costă 349 lei sau 60 lei + 12 rate a 24 lei. Are 4G în Digi Mobil și are fix specificațiile lui Lenovo Vibe A Plus.

Lenovo mizează pe categoria low-cost la Digi Mobil, dar E3-ul mi se pare ușor submotorizat pentru costurile la care îl vând. Ar fi o mișcare inspirată dacă la operatorul telecom al RCS-RDS ar aduce și Lenovo Moto G4 – exclusivitatea de moment a Orange.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Xiaomi 17 Ultra va avea o baterie mai mică în Europa, cu toate acestea preţul va fi foarte mare (avem şi estimare pentru România)

Într-un articol de acum câteva zile vă spuneam cât ar putea costa Xiaomi 17 în Europa şi am făcut o estimare şi pentru România.

Samsung Galaxy S26 Ultra – toate specificaţiile hardware, dată de lansare şi chiar o primă imagine oficială cu cel mai puternic smartphone Samsung din 2026

Nu ştiu dacă vă vine să credeţi, însă am intrat deja în a două lună din 2026, perioadă ce se anunţă destul de activă la nivel de lansări de smartphone-uri.

Oferta zilei: Xiaomi Redmi Note 14 cu 6 GB RAM şi 128 GB stocare costă doar 599 lei

Xiaomi a lansat luna aceasta în România noua serie de smartphone-uri Xiaomi Redmi Note 15. Aceasta este formată din 5 modele, Xiaomi Redmi Note 15, Redmi Note 15 5G, Redmi Note 15 Pro, Redmi Note 15 Pro 5G şi Redmi Note 15 Pro+ 5G, unele pe care le-am prezentat deja într-un articol dedicat.