Cool Changer S1 – flagship produs de Coolpad în parteneriat cu LeEco

/
/
17 dec. 16
/

2016 a fost anul în care LeEco a investit pe foarte multe fronturi şi chiar dacă rezultatele nu au fost cele aşteptate compania continuă să lanseze produse cu raport calitate – preţ excelent. Cel mai nou exemplu este dat de smartphone-ul Cool Changer S1 realizat în parteneriat cu Coolpad (LeEco este din acest an acţionar majoritar al grupului Coolpad).

Cool Changer S1 este un flagship în adevăratul sens al cuvântului fiind echipat cu hardware de top: display IPS de 5.5 inci cu rezoluţie FullHD, procesor quad-core Qualcomm Snpdragon 821, 4 / 6 GB RAM, 64 / 128 GB spaţiu de stocare, cameră foto de 16 megapixeli cu senzor Sony IMX298 ce poate filma 4K şi construcţie metalică premium.

Dacă stăm şi analizăm în linii mari telefonul am putea spune că este fratele geamăn a modelului LeEco Le Pro 3 lansat în luna octombrie. Găsim diferenţe la capitolul sunet unde Cool Changer S1 încorporează tehnologie audio Harman Kardon şi preţ:

  • Cool Changer S1 versiunea cu 4 GB RAM + 64 GB spaţiu de stocare – 360 dolari;
  • Cool Changer S1 versiunea cu 6 GB RAM + 64 GB spaţiu de stocare – 390 dolari;
  • Cool Changer S1 versiunea cu 6 GB RAM + 128 GB spaţiu de stocare – 460 dolari.

Specificaţii complete pentru Cool Changer S1:

  • ecran IPS LCD de 5.5 inci cu rezoluție Full HD 1920 x 1080 pixeli, protejat cu sticlă curbată 2.5D;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 821 de tip quad-core pe 64 biţi, accelerator grafic Adreno 530, 4 / 6 GB memorie LPDDR4 RAM și 64 / 128 GB spațiu de stocare UFS 2.0;
  • Android 6.0 Marshmallow cu EUI 5.8;
  • dual-sim (2 x nanoSIM), 4G LTE + şi VoLTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, bluetooth 4.2, GPS cu A-GPS, GLONASS, NFC, Radio FM, port USB Type-C, senzor pentru citirea amprentelor, tehnologie audio Harman Kardon;
  • 16 Megapixeli cu senzor Sony IMX298, deschidere f/2.0, PDAF, flash dual-LED, HDR, BSI, filmare 4K la 30 fps și cameră frontală de 8 Megapixeli;
  • baterie de 4070 mAh cu funcţia Quick Charge 3.0, greutate de 175 grame și 7.5 mm grosime.

Sursa: gizmochina.com
Categorii: Smartphone
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Un amendament introdus de Comisia Europeană schimba radical regulile pentru smartphone-uri şi tablete (acestea nu vor mai trebui să aibă baterii uşor de înlocuit din 2027)

Comisia Europeană a votat în 2023 o directivă care prevede ca din februarie 2027 toate device-urile portabile să aibă baterii uşor detaşabile, adică unele care să poată fi simplu de înlocuit chiar de către utilizatori.

Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.

REDMAGIC 11S Pro disponibil global – Snapdragon 8 Elite Gen 5, sistem de răcire AquaCore cu ventilator la 24.000 rpm integrat și baterie de 7500 mAh

Brandul de gaming al celor de la ZTE anunță astăzi disponibilitatea la nivel global pentru cel mai noi smartphone de gaming - REDMAGIC 11S Pro. Acesta propune o serie de noutăți pentru a asigura o experiență în jocuri dintre cele mai bune, iar prețul pe site-ul oficial pleacă de la 799 EUR pentru versiunea cu…