Allview D1 Flip – telefon ieftin cu clapetă, radio FM și slot pentru cardurile microSD

/
/
17 apr. 17
/

Mai sunt destule persoane ce caută telefoane mobile clasice, așa-numitele feature phone. Altfel nu-mi explic puzderia de modele din oferta magazinelor online din țara noastră. 

Printre ele l-am descoperit și pe Allview D1 Flip, telefon cu clapetă și tastatură alfanumerică. Tastele sunt mari și clar definite, asta îl face ușor de utilizat și de către persoanele în vârstă. Are un buton de tip SOS ce printr-o singură apăsare apelează până la 5 numere de telefon presetate.

Display-ul este de 2.4 inch cu rezoluție 240×320 pixeli, 4 MB RAM și 4 MB memorie internă + slot pentru cardurile microSD de până la 32 GB. Asta îl transformă în mp3 player ad-hoc, pe partea de conectivitate știe doar 2G pe 900 / 1800 MHz, inutil în rețeaua Digi Mobil. Tot pe partea de conectivitate aduce și bluetooth 3.0, dar și port microUSB pentru alimentarea cu energie a acumulatorului de 750 mAh, radio FM.

Nu știu dacă mai trebuie menționată și camera foto, de 0.3 Megapixeli. Preț – 139 lei la eMAG.

Repet, un telefon pentru nostalgici, pentru cei ce nu s-au adaptat la smartphone-urile cu ecran tactil și duc dorul unui dispozitiv cu clapetă.

Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: Allview, Allview D1 Flip
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Noile Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra şi Z Flip 8 ajung în oferta Digi Mobil (iată cât costă şi care este sistemul de rate disponibil)

Samsung a lansat oficial săptămâna aceasta trei noi smartphone-uri, toate din categoria pliabile. Le-am prezentat pe larg în trei articole separate astfel: