Ruşii de la Caviar au lansat un Nokia 3310 (2017) în ediţie specială Putin – Trump

/
/
9 iul. 17
/

Această companie Caviar este cunoscută în Rusia drept una exclusivistă pentru că lansează diverse smartphone-uri placate cu aur sau alte metale preţioase. Cea mai nouă ispravă a sa este o ediţie limitată a telefonului Nokia 3310 (2017) dedicată preşedinţilor Rusiei şi Statelor Unite ale Americii, Vladimir Putin, respectiv Donald Trump.

Telefonul este placat cu aur şi oţel, este dedicat summitului G20 ce tocmai s-a terminat şi are gravat pe spate chipurile celor doi preşedinţi. Preţul acestei ediţii speciale este de 2466 dolari, iar transportul este gratuit în întreaga lume. Nokia 3310 (2017) Putin-Trump Summit va fi produs în număr foarte mic de unităţi şi este dedicat în special colecţionarilor. Cei interesaţi îl pot comanda de aici.

Device-ul oferă aceleaşi specificaţii hardware ca versiunea de bază:

  • display de 2.4 inch cu rezoluție QVGA;
  • 16 MB spațiu de stocare și slot pentru cardurile microSD de până la 32 GB;
  • Series 30+;
  • dual-sim, 2G pe 900 / 1800 MHz, bluetooth 3.0, microUSB, radio FM, jack de 3.5 mm;
  • 2 Megapixeli cu LED flash;
  • baterie de 1200 mAh ce ar oferi autonomie în stand-by de până la o lună și până la 22 ore în apelurile de voce, 12.8 mm grosime.

Aş fi interesat să aflu câte astfel de device-uri reuşeşte să vândă compania, mai ales că nu sunt deloc ieftine, iar majoritatea sunt închinate preşedintelui rus, Vladimir Putin.

Sursa: gizmochina.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Ce-a fost şi ce-a ajuns? HMD Global nu va prelungi licenţa pentru brandul Nokia, astfel că se caută producători de telefoane interesaţi de un parteneriat

Cândva cel mai mare producător de telefoane şi unul dintre cele mai puternice branduri la nivel global, Nokia nu mai spune nimic astăzi, iar sloganul „Nokia – Connecting People” pare unul de tristă amintire.

Donald Trump ar putea pregăti un atac direct la adresa Uniunii Europene – se gândeşte să cumpere giganţii Nokia şi Ericsson

Această piaţă a echipamentelor telecom este controlată de China prin Huawei şi ZTE, Uniunea Europeană prin Nokia şi Ericcson şi Coreea de Sud prin Samsung. După cum ne sugerează şi originea companiilor, acestea sunt prezente în ţările / regiunile apropiate fiecărei mari puteri.

Smartphone-urile Nokia nu mai există

Este anul de graţie 2025 şi iată că în primele zile ni se confirmă o informaţie pe care o cam bănuiam de ceva timp: HMD Global a renunţat la brandul Nokia în lumea telefoanelor inteligente.