Se deschid precomenzile pentru Samsung GALAXY Note8 din 23 august?

/
/
5 aug. 17
/

Samsung GALAXY Note8 este un phablet ce aș putea spune că s-a lăsat așteptat. Ultimul phablet din seria Note ce a ajuns în Europa pe canal oficial a fost GALAXY Note 4. Samsung GALAXY Note 5 a ocolit bătrânul continent, iar Note7 a avut problema arhicunoscută. 

Orange are o pagină în site prin care îi învită pe clienții săi să urmărească transmisia live de la evenimentul din 23 august. Mesajul este destul de clar:

Fii primul care află când va fi disponibil la Orange pentru a lansa o precomandă. 

De aici trag concluzia că vom avea o strategie în genul a ceea ce Samsung a adus pentru GALAXY S8 și GALAXY S8 Plus. Imediat după lansarea oficială se deschid precomenzile la magazinele online, operatorii de telecomunicații etc. A fost de impact pentru S8 și S8 Plus ce s-au bucurat de precomenzi generoase și repetă istoria la GALAXY Note8.

Din 23 august aș face pariu că veți putea pune o precomandă pentru phabletul premium sud-coreean. Mă aștept ca vânzările să fie mari în etapa inițială, mai ales pe nișa de business. Note nu are niciun rival din perspectiva stylus-ului.

Nu cred că problema bateriei va recidiva, S8 și S8 Plus, dar și GALAXY Note FE (Note 7 recondiționat) au trecut toate testele cu brio, inclusiv cel al clienților finali ce nu au mai întâmpinat situațiile de la Note7.

Categorii: Smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Producătorii de telefoane inteligente au redus dramatic ritmul de lansare a modelelor noi (în S1 din 2026 avem cu 35% mai puţine noutăţi decât în S1 din 2024)

Nu este un secret pentru nimeni că producătorii de telefoane inteligente au rărit numărul lansărilor, acest lucru se vede cu ochiul liber şi în România (oferta de modele noi este din ce în ce mai limitată).

Elanul brandurilor secundare a apus (după realme şi OnePlus, un alt mare nume ar putea ieşi în curând de pe piaţa de smartphone-uri)

În urmă cu ceva ani, cei mai mari producători chinezi de smartphone-uri s-au luat unul după altul şi au lansat branduri secundare, unele care de obicei veneau cu un raport calitate-preţ de tipul best buy (Oppo cu realme sau chiar OnePlus, Xiaomi cu Poco sau Redmi, Vivo cu iQOO şi tot aşa).

Când se lansează seria Google Pixel 11 și ce știm până acum la nivel de specificații și preț

Inițial se credea că seria Pixel 11 de la Google va fi lansată pe 11 august, dar înțeleg că invitația trimisă anunță un eveniment pe data de 12 august 2026.