Philips Momentum – gamă de monitoare dezvoltată pentru jocurile pe consolă

/
/
25 apr. 18
/

MMD, partener licenţiat al monitoarelor Philips, a anunţat lansarea în România a noii game de monitoare dezvoltată pentru jocurile de consolă, Philips Momentum. Prin această gamă, producătorul îşi doreşte să pună accentul pe divertismentul pe ecrane mari și gaming-ul pe console, oferind utilizatorilor ultimele inovații în materie de display-uri.

Primul model al seriei, Philips 436M6VBPAB, redă imagini într-o rezoluție 4K UHD pe un panou VA de 43 de inchi. Modelul se laudă cu o luminozitate maximă de 1000 cd/m², o gamă de culori ultra-largă cu o acoperire de 100% a standardului BT.709, 97.6% a standardului DCI-P3 și 1.07 miliarde de culori obținute prin adâncimea de culoare de 8 biți + 2 biți FRC (Frame Rate Control), devenind astfel primul ecran din lume conform cu noul standard VESA DisplayHDR 1000.

În locul tehnologiilor convenționale LED, monitorul Philips 43M6VBPAB include tehnologia Quantum Dot. Această tehnologie produce culori vibrante și dinamice, redând nuanțe de albastru, verde și roșu mai intense. Noul monitor Philips este, de asemenea, un monitor veritabil de gaming, oferindu-le jucătorilor o experiență superioară grație modului Low Input Lag și SmartResponse, care garantează un timp de răspuns rapid, dar și funcției Adaptive-Sync care asigură o vizualizare fără sacadări sau efect de tearing.

Philips 43M6VBPAB deține un ecran mare și elegant cu rame foarte mici așezat pe un suport subțire de aluminiu cu un design modern și futurist. Display-ul dispune de iluminare Ambiglow, funcție care creează o experiență unică și imersivă de vizualizare grație unei aure de lumină proiectată în jurul ecranului. Rapidul procesor intern analizează conținutul imaginii și adaptează culoarea și intensitatea luminii pentru a fi în conformitate cu imaginile de pe ecran.

Monitorul mai vine echipat cu 2 difuzoare de 7W de mare calitate cu DTS Sound, îmbunătățind nu doar experiența vizuală, dar și cea auditivă.

Primul monitor Philips Momentum, modelul 436M6VBPAB, va putea fi achiziţionat din luna mai la un preţ de 3.679 lei.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Comisia Europeană s-a răzgândit, astfel că ANCOM poate obliga acum compania DIGI să ofere acces la reţeaua sa de internet fix concurenţei din România

În primăvara anului trecut aflam că ANCOM intenţiona să oblige compania DIGI să ofere acces la reţeaua sa de internet fix concurenţei din România în aproape 6300 de localităţi, cu o populaţie de aproximativ 5.3 milioane de locuitori.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.