Xiaomi Mi 9 în oferta Vodafone

/
/
1 iun. 19
/

Veste bună pentru cei ce așteptau un vârf de gamă Xiaomi în oferta unui operator de telecomunicații local. Xiaomi Mi9 este afișat în magazinul online al Vodafone.

Xiaomi Mi9 cu 6 GB RAM și 64 GB stocare – 518.99 euro / aprox. 2470 lei sau 250 euro cu Super RED 28.

Ce oferă Xiaomi Mi9 în această sumă?

  • display Super AMOLED de 6.39 inch cu rezoluție 2340×1080 pixeli, protejat cu Corning Gorilla Glass 6, compatibil HDR10 și DCI-P3, 403 ppi, raport display / corp de 85.2%;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 855 dezvoltat pe 7nm, 6 GB RAM și 64 GB stocare, fără slot pentru cardurile microSD;
  • MIUI 10 dezvoltat pe Android 9 Pie;
  • 4G cu viteze de până la 1200 Mbps în download și 150 Mbps în upload, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, bluetooth 5.0, cititor de amprentă integrat în display, USB type-C, NFC, port infraroșu, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO și QZSS pe partea de localizare;
  • 48 Megapixeli cu f/1.8 – echivalent 27mm + 12 Megapixeli cu f/2.2 – echivalent 54mm de tip tele + 16 Megapixeli cu f/2.2 – echivalent 13mm, filmează la 2160p cu până la 60 fps, cameră frontală de 20 Megapixeli cu f/2.0;
  • baterie de 3300 mAh cu încărcare rapidă la 27W, încărcare wireless la 20W, 173 gr. și dimensiuni de 157.5 x 74.7 x 7.6 mm grosime.

Aș spune că este cel mai bun rival pentru OnePlus 7. Îl găsiți și în oferta PCgarage la 2079 lei.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Noile Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra şi Z Flip 8 ajung în oferta Digi Mobil (iată cât costă şi care este sistemul de rate disponibil)

Samsung a lansat oficial săptămâna aceasta trei noi smartphone-uri, toate din categoria pliabile. Le-am prezentat pe larg în trei articole separate astfel: