Codul Rutier și un proiect privind circulația trotinetelor electrice

/
/
10 oct. 19
/

Trotinetele electrice au devenit din ce în ce mai prezente prin orașe, în special prin capitală. În Parlament se află un proiect ce a trecut de comisiile de specialitate și urmează a intra în plenul Senatului.

Câteva din prevederile ce ar putea intra în Codul Rutier:

  • Trotineta electrică – vehicul cu două sau trei roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depășește 40 km/h și care este echipat cu un motor electric a cărui putere nominală maximă nu depășește 2 kW;
  • Vârsta minimă de 14 ani pentru conducerea unei trotinete electrice;
  • Casca de protecție este obligatorie pentru cei ce au sub 16 ani și folosesc trotinete electrice sau biciclete;
  • Dacă nu sunt piste dedicate, trotinetele electrice se deplasează la limita din partea dreapta a carosabilului.

Nu se spune nimic legat de staționarea trotinetelor electrice și aici mă gândesc la servicii în genul Lime. Pe străzile din București trebuie să ai grijă nu doar pentru gropile din carosabil ci și pentru trotinetele ajunse pe unde nici nu te aștepți. Apropo, sunt modele de trotinete electrice depășesc cei 40 km/h și puterea de 2kW. Probabil, vor fi încadrate drept mopede sau interzise.

Trebuie să precizez că discutăm despre un proiect aflat în fază incipientă. În discuțiile ce urmează prin Senat s-ar putea să primească diverse amendamente.

Sursa: Profit.ro
Categorii: gAuto
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

BYD Dolphin G DM-i a fost prezentat oficial drept un hatchback de segment B cu autonomie de peste 1000 de kilometri (rivalul direct al Daciei Sandero va ajunge şi în România)

BYD a prezentat oficial noul model BYD Dolphin G DM-i, un hatchback de segment B cu autonomie de peste 1000 de kilometri. Conform companiei chineze, acest model este primul gândit special pentru piaţa europeană.

I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini ce tip de baterie ar alege pentru o maşină electrică pentru un ciclu de utilizare de 8 – 10 ani (LFP sau NMC)

Am revenit cu un nou articol „I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini…”, unele prin intermediul cărora aflăm ce păreri au cele două AI-uri despre diverse subiecte de interes general.

Mai multe ţări africane vor să interzică maşinile cu motoare termice pentru a le înlocui cu cele electrice (şi totul pe repede înainte, mai devreme decât Uniunea Europeană)

În 2024 vă scriam un articol despre Etiopia, prima ţară din lume care a interzis prin lege vânzarea de maşini noi cu motoare termice. În mod surprinzător pentru Etiopia justificarea nu a fost una ecologică, ci economică. Etiopia a importat în 2023 combustibil fosil de 6 miliarde de dolari, iar ţara avea un deficit mare…