CNA a interzis ultima reclamă Telekom deoarece ce se promitea în spot nu se respecta în realitate

/
/
27 oct. 19
/

Ultima reclamă Telekom, cea în care se promova noul serviciu Smart WiFi, a fost interzisă de CNA deoarece informaţiile furnizate în spot nu se aplicau şi în realitate. „Internet fix instant la priză, fără pereți găuriți și cabluri în plus și merge cu tine unde vrei, la doar 24 de lei pe lună!” era în mare ideea reclamei Telekom.

Membrii CNA au analizat reclama şi au concluzionat că din reclamă înţelegi ceva, iar în realitate se practică altceva.

Care au fost neregulile descoperite de CNA ?

  • În spot nu se menţionează că routerul Smart WiFi se primeşte doar dacă în zona în care locuieşti nu există cablu Telekom (de exemplu dacă stai în oraşe mari nu ai dreptul la acest serviciu deoarece îţi poti trage internet fix prin cablu);
  • În spot nu se evidenţiază că serviciul utilizează două dispozitive diferite (unul îl primeşti gratuit, dar nu este portabil şi este diferit din punct de vedere estetic de cel din reclamă care este portabil, are un design plăcut, dar costă suplimentar 699 lei);
  • În spot nu se menţionează că viteza de internet obţinută prin unul dintre cele două routere este inferioară celei obţinute prin cablu;
  • Finalul reclamei este atât de scurt, încât telespectatorul nu apucă să citească tot scrisul cu litere mici.

CNA a luat decizia de a interzice reclama Telekom pentru serviciul Smart WiFi. Totuşi, Telekom poate reveni cu acelaşi spot dacă modifică toate neclarităţile găsite de membrii CNA. Momentan reclama a fost retrasă.

Mai jos aveţi un filmuleţ de prezentare al serviciului Smart WiFi:

httpvh://youtu.be/DUJCdecYEhA

Sursa: paginademedia.ro
Categorii: Telekom
Cuvinte cheie: cna, reclama, Telekom
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Telekom România anunţă în premieră aplicarea clauzei de indexare şi scumpeşte abonamentele cu 5%

Orange, Vodafone şi Telekom (mai nou tot Vodafone) au în contracte acea clauza de indexare anuală a preţurilor. Aceasta spune la modul general că tarifele pot fi indexate cu o frecvenţă anuală prin simpla notificare transmisă anterior aplicării indexării.

Abonaţii Telekom au fost informaţi că de acum înainte se vor bucura de semnal mai bun, reţeaua Vodafone urmând a o înlocui pe cea Telekom în zonele unde aceasta nu oferă acoperire

Pe 1 octombrie 2025 Vodafone România anunţa oficial finalizarea achiziţiei Telekom România, operatorul roşu preluând majoritatea angajaților, toți clienții postpaid și business, rețeaua de magazine și mare parte din infrastructura de rețea tehnică.

Orange, Vodafone şi Telekom ar putea fi obligate în curând să se raporteze la cursul BNR în emiterea facturilor (ar putea dispărea astfel cursurile de schimb uriaşe din prezent)

În august 2025 am publicat un articol în care am explicat la ce curs de schimb valutar se raportează operatorii telecom din România atunci când emit facturile. Am aflat atunci că: