Uniunea Europeană solicită platformelor de streaming să îşi limiteze serviciile pentru a preveni un eventual colaps. Netflix s-a conformat

/
/
20 mart. 20
/

Europa este grav afectată de pandemia provocată de noul coronavirus, iar zilele acestea tot mai mulţi oameni stau izolaţi în case pentru a limita răspândirea virusului. În acest context consumul de internet a crescurt foarte mult, astfel că infrastructura este pusă serios la încercare.

Pentru a preveni un posibil colaps a acesteia, Uniunea Europeană a solicitat platformelor de streaming online (Netflix, Youtube etc.) să îşi limiteze serviciile. Practic reprezentanţii europeni solicită diminuarea calităţii servicilor oferite către consumatorul final de la standardul HD la cel SD.

Thierry Boston, comisar european responsabil pentru politici digitale, a declarat că “Europa şi întreaga lume se confruntă cu o situaţie fără precedent. Guvernele au luat măsuri de reducere a interacţiunilor sociale pentru a limita răspândirea COVID-19 şi pentru a încuraja munca la distanţă și învăţământul online. Platformele de streaming, operatorii de telecomunicaţii şi utilizatorii, avem cu toţii responsabilitatea comună de a lua măsuri pentru a asigura buna funcţionare a internetului în timp ce încercăm să împiedicăm răspândirea virusului.”

Cei de la Netflix au răspuns acestei rugăminţi şi au anunţat că vor reduce cu 25% traficul din Europa pentru a păstra o infrastructură de internet funcţională. În aceste condiţii, utilizatorii Netflix vor urmări o parte din filmele / serialele existente pe platformă la calitatea standard SD, chiar dacă plătesc un abonament superior.

Această decizie este cumva îndreptăţită, adică este de preferat să avem o platformă funcţională, chiar dacă la o calitate redusă, decât una nefuncţională. Pe de altă parte vor apărea cu siguranţă suficient de mulţi nemulţumiţi cu abonamente Standard sau Premium ce vor cere despăgubiri.

Update: Google a răspuns solicitării Uniunii Europene şi a anunţat că toate clipurile video de pe Youtube vor fi setate să pornească la 480p.

Sursa: digi24.ro
Categorii: Software
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Electronic Arts nu doar că te va pune în continuare să dai bani frumoşi pe jocurile sale, dar vei primi şi reclame din belşug în gameplay

Mi se pare că companiile din tehnologie au intrat într-o fază extrem de agresivă de a genera din ce în ce mai multe venituri, orice produs sau serviciu fie este mai scump, fie este plin de reclame.

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17 (iată tot ce trebuie să cunoşti despre cea mai nouă iteraţie Android)

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17, cea pe care o vom primi pe device-uri de acum înainte. Aceasta va fi disponibilă pentru început doar pe smartphone-urile din seria Google Pixel, urmând ca în perioada următoare, fiecare producător să revină cu un roadmap adecvat modelelor sale.