ASUS este lider pe piața de laptopuri din România în prima parte a lui 2021, iar vânzările au crescut față de prima jumătate a lui 2020

/
/
16 sept. 21
/

Astăzi a avut loc un eveniment de lansare a două noi laptopuri din seria ROG (primele impresii vor veni în articole dedicate – ROG Zephyrus S17 și ROG Zephyrus M16).

Sânziana Ionescu este ROG Business Development Manager  la ASUS și a vorbit puțin despre piața locală de laptopuri: „ Da. Este o dinamică de la lună la lună, iar din calculele noastre pe prima jumătate de an din 2021 ne aflăm în poziția de lider pe zona de notebook-uri.”

ASUS este lider incontestabil pe piața de laptopuri de gaming cu 43% în ce privește unitățile vândute și 43.2% în ce privește valoarea produselor comercializate – pentru perioada cuprinsă între ianuarie – iulie 2021.

S-a vorbit și despre faptul că a existat o criză a componentelor cu impact și în ce privește România, iar cererea a fost cumva mai mare față de ofertă, dar ASUS România a încercat să aibă un portofoliu diversificat, dar și stocuri care să acopere cât mai mult din necesarul existent în piață.

Și-au păstrat poziția de lider și în ce privește piața locală de laptopuri, nu doar pe segmentul de gaming. Înțeleg că este o competiție strânsă cu locul 2 – Lenovo. Aici nu am aflat un marketshare concret, chiar aș fi curios să văd date legate de un top 5 național, să vedem unde se află și concurența, dar și să descoperim dinamica pe o perioadă mai lungă de timp.

Categorii: Notebook, Recomandari
Cuvinte cheie: ASUS, ASUS ROG, Sanziana Ionescu
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Sezonul 2025 din Formula 1 se încheie în acest weekend, iar lupta pentru titlul mondial se dă între trei piloţi (se anunţă 3 zile explozive)

În luna februarie a acestui an vă scriam un articol legat de startul noului sezon de Formula 1. Cum timpul nu iartă pe nimeni, iată că vin în atenţia voastră cu un nou articol, unul în care vă prezint finalul sezonului.

Smartwatch Garmin Venu 4 – review (Un ceas echilibrat, dar care putea fi mai bine poziționat ca preț)

Primul meu contact mai serios cu un produs Garmin s-a petrecut atunci când am testat amănunțit Venu X1, un smartwatch care atrage prin ecranul rectangular mare, de 2 inch, dar și prin cât de subțire este. Astăzi revin către voi cu un nou review pentru un ceas Garmin din seria Venu, fiind vorba mai exact…

Motorola Edge 70 – review

Motorola Edge 70 a debutat și în țara noastră printr-o ofertă cu adevărat interesantă - o reducere aparent mare din prețul de listă și o sumedenie de accesorii incluse (ceas, căști, smart tag).