Orange şi RCS & RDS sunt investigate de Consiliul Concurenţei pentru un posibil abuz de poziţie dominantă

/
/
24 dec. 21
/

Sfârşitul de an se anunţă cu provocări pentru Orange şi RCS & RDS, cele două companii primind zilele acestea inspecţii inopinante din partea reprezentanţilor Consiliului Concurenţei.

Se pare că Orange şi RCS & RDS sunt investigate pentru un posibil abuz de poziţie dominantă pe piaţa serviciului de emitere a avizului tehnic de amplasament.

Pentru a se obţine o autorizaţie de construcţie în România sunt necesare avize de la administratorii/furnizorii de utilități urbane, numite avize de amplasament. Aceste avize, enumerate în certificatul de urbanism, sunt necesare pentru a stabili dacă construcția propusă nu creează dificultăți în funcționarea rețelelor edilitare din zonă, iar operatorii le emit contra cost.

Consiliul Concurenţei deţine indicii că, fără a avea o justificare economică, fiecare dintre cele două companii ar fi impus un tarif excesiv, cel puțin pentru o parte dintre consumatorii săi, pentru emiterea acestui aviz.

Situaţia nu este tocmai nouă, în primăvara acestui an şi Telekom Romania Communications (fostul Romtelecom) fiind investigată pentru aceleaşi suspiciuni.

Sursa: profit.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

De ce operatorii telecom din România (Orange, DIGI, Vodafone) se raportează la euro, deşi totul se plăteşte în lei (salarii, facturi, taxe şi impozite etc.)

Începând cu data de 27.05.2026 pentru clienţii noi, respectiv 01.07.2026 pentru clienţii deja existenţi, DIGI îşi raportează toată partea comercială din România în euro. Am scris pe subiect mai multe articole astfel:

De ce cred că, după ani buni de creştere, DIGI poate pierde rapid cotă de piaţă în România pe televiziune şi internet fix (asta dacă Orange şi Vodafone vor profita de situaţie)

În ultimele zile piaţa telecom din România s-a animat, asta după ce DIGI a făcut o mişcare de care avea mare nevoie. Operatorul telecom trebuia să îşi crească rapid veniturile şi cum volumele au încetinit serios (strategia de bază a celor de la DIGI este să meargă cu marje mici şi volume mari), cea mai…

Este oficial, Telekom Mobile mai are o lună de prezenţă în România (Vodafone confirmă fuziunea finală)

Pe 1 octombrie 2025 Vodafone România anunţa oficial finalizarea achiziţiei Telekom România, operatorul roşu preluând majoritatea angajaților, toți clienții postpaid și business, rețeaua de magazine și mare parte din infrastructura de rețea tehnică.