Skoda a lansat oficial Skoda Octavia facelift – aceasta vine cu display central de până la 13 inci şi asistent virtual cu ChatGPT integrat

/
/
14 feb. 24
/

Skoda a lansat oficial varianta facelift a modelului Skoda Octavia. Aceasta vine cu mici modificări la nivel estetic, motorizări mai puternice şi noutăţi tehnice.

Noua Skoda Octavia va fi disponibilă în versiuni hatchback şi break, în variantele de echipare SE Technology, SE L, SportLine şi vRS.

Care sunt cele mai importante noutăţi ?

Exterior;

  • spoilere redesenate;
  • faruri revizuite: LED în standard şi LED Matrix în opţional;
  • stopuri LED revizuite (cele cu animaţie sunt în opţional);
  • noul logo 2D Skoda;
  • jante noi cu diametrul cuprins între 16 şi 19 inci;
  • paletă de culori formată din 10 nuanţe, inclusiv noile Verde Hyper și Portocaliu Phoenix.

Interior;

  • display central de 10 înci în standard (13 inci în opţional, cu excepţia variantei de echipare vRS);
  • instrumentar digital de bord cu ecran de 10 inci;
  • 9 teme denumite Design Selections: Studio, Loft, Lodge, Lounge, Suite Black, Suite Cognac, Sportline, vRS Fabric și vRS Suedia;
  • materiale reciclate;
  • volan îmbrăcat în piele cu noul logo 2D Skoda;
  • scaune faţă ergonomice atestate AGR;
  • ornamente interioare Dark Chrome.

Skoda Ocavia facelift va veni în standard cu asistent virtual cu ChatGPT inclus.

Ce motorizări găsim pe noua Skoda Octavia ?

  • 1.5 benzină, 116 CP, 220 Nm, roți motrice față, cutie manuală cu 6 trepte;
  • 1.5 benzină mild-hybrid, 116 CP, 220 Nm, roți motrice față, transmisie automată cu 7 rapoarte;
  • 1.5 benzină, 150 CP, 250 Nm, roți motrice față, cutie manuală cu 6 trepte;
  • 1.5 benzină mild-hybrid, 150 CP, 250 Nm, roți motrice față, transmisie automată cu 7 rapoarte;
  • 2.0 benzină, 204 CP, 320 Nm, tracțiune integrală, transmisie automată cu 7 rapoarte (din 2025);
  • 2.0 benzină, 265 CP, 370 Nm, roți motrice față, transmisie automată cu 7 rapoarte
  • 2.0 diesel, 116 CP, 300 Nm, roți motrice față, cutie manuală cu 6 trepte;
  • 2.0 diesel, 150 CP, 360 Nm, roți motrice față, transmisie automată cu 7 rapoarte.

Există şi ceva noutăţi la nivelul sistemelor de asistenţă: Attention and Drowsiness Assist, Intelligent Park Assist și Remote Park Assist.

Surse: automarket.ro, autocritica.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

CEO-ul Ford, Jim Farley, roagă autorităţile americane să nu permită vânzarea de maşini chinezeşti (asta ar fi un dezastru total pentru industria auto locală)

CEO-ul Ford, Jim Farley, cel care în urmă cu câteva luni spunea despre industria auto chineză că este remarcabilă şi că progresul pe partea de maşini electrice este cel mai umilitor lucru pe care l-a văzut vreodată, trage un puternic semnal de alarmă către autorităţile americane.

Nissan Juke electric apare în primele imagini oficiale şi se prezintă cel puţin ciudăţel

Nissan a publicat oficial primele imagini cu viitoarea generaţie Nissan Juke, acesta urmând a deveni exclusiv electric din 2027.

De ce integrează Michelin chipuri RFID în anvelopele sale?

Producătorul francez de anvelope Michelin a început de ceva timp să integreze chipuri RFID în anvelopele sale, însă sunt sigur că foarte mulţi şoferi nu cunosc acest lucru.