Sam Altman, tatăl ChatGPT, a declarat că omenirea nu este conştientă încă de impactul pe care îl va avea inteligenţa artificială asupra economiei

/
/
9 mai 24
/

Vedem în stânga şi în dreapta cum mai toată lumea vorbeşte despre inteligenţa artificială şi despre cum aceasta va schimba lumea pe care o cunoaştem astăzi, însă în funcţie de statutul fiecăruia, îi dam o mai mare sau o mai mică crezare.

Însă când Sam Altman, omul din spatele fenomenului ChatGPT, se pronunţă pe acest subiect, cred că trebuie să îl ascultăm şi să digerăm cu ceva mai multă seriozitate spusele sale, mai ales că ştie mult mai multe lucruri decât ne este nouă permis să vedem în prezent.

Într-o discuţie avută cu presa zilele acestea, Sam Altman a declarat că omenirea nu este conştientă încă de impactul pe care îl va avea inteligenţa artificială asupra economiei globale. „Îmi este frică de viteza şi magnitudinea pe care inteligenţa artificială o poate avea în sfera socio-economică. Cred că lumea încă nu realizează cu ce se confruntă. Mă tem că lumea nu ia în serios efectul inteligenţei artificiale asupra economiei, iar asta va crea o problemă reală în viitor.” au fost cuvintele sale.

Sam Altman este conştient că apariţia ChatGPT şi dezvoltarea sa va însemna într-un viitor foarte apropiat dispariţia a numeroase locuri de muncă în toată lumea.

Conform unui studiu recent al FMI (Fondului Monetar Internaţional) se estimează că implementarea inteligenţei artificiale sub diverse forme va afecta direct şi indirect peste 60% din locurile de muncă din economiile avansate.

Viitorul pare greu de înţeles în prezent deoarece schimbările au loc cu o viteză atât de mare încât tehnologia de ieri nu mai este de actualitate azi, iar tehnologia de azi nu va mai fi de actualitate mâine. Deşi mulţi sunt pesimişti, oamenii au minunata capacitate de a se adapta la schimbare şi foarte mulţi vor face acest pas. Păcat de cei ce vor rămâne blocaţi în trecut, adică în prezentul de azi.

Sursa: zf.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa de smartphone-uri la început de 2026 (nu pare a exista mare compatibilitate între DIGI şi produsele Apple)

Conform celui mai recent raport Counterpoint Research, 7 din cele mai bine 10 vândute smartphone-uri în 2025 au fost iPhone-uri, iar la nivel global Apple a fost anul trecut cel mai mare producător de telefoane inteligente după volume, mărul muşcat livrând aproape 250 de milioane de unităţi în întreaga lume.

TOP 10: Oferte eMAG din 31.01.26 (televizor OLED LG cu reducere de 15% și note bune în review-uri, Google Pixel 10 la 2542 lei*, mouse ASUS cu bluetooth și capace interschimbabile etc)

Am făcut o listă cu 10 oferte eMAG, iar printre ele se află de la o mașină de spălat cu funcție de uscător din portofoliul Samsung și până la un multifuncțional inkjet Epson cu alimentare pe sistem CISS.

Am văzut Train Dreams, film cu patru nominalizări la Oscar în 2026 şi cred că a fost cel mai plictisitor film din ultimele câteva luni (îl găsiţi pe Netflix)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria„am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.