Fotbalul românesc se digitalizează din 2025: dispar carnetele de legitimare şi ştampilarea lor anuală, cât şi completarea cu pixul a foilor de joc

Diverse
/
/
5 ian. 25
/

Conform unei modificări în Regulamentul de Organizare a Activității Fotbalistice, aprobate în ultima ședință CEx din 2024, fişa personală a jucătorului şi foaia de joc completată manual vor fi eliminate complet.

Începând din primele zile ale anului, toate operațiunile precum legitimările și transferurile de jucători vor fi gestionate exclusiv prin mijloace digitale, utilizând sistemul Football Connect, dezvoltat în ultimii ani de echipa IT ale Federației Române de Fotbal, în colaborare cu Departamentul de Competiții. În plus, tradiționala foaie de joc completată cu pixul înaintea partidelor va fi înlocuită cu o versiune electronică, mai eficientă și ușor de utilizat.

„Carnetul cu poza capsată și colțurile îndoite, dar și pixul utilizat pentru completarea foilor de joc vor deveni doar amintiri din trecut. Digitalizarea fotbalului românesc este un pilon important pe care ni l-am asumat în cadrul Planului Strategic, iar această modificare este doar un pas dintr-un proces mai amplu de modernizare. Vom continua să implementăm noi soluții care să sprijine dezvoltarea sportului în România”, a declarat președintele FRF, Răzvan Burleanu.

Această decizie va ajuta cu siguranţă şi la reducerea fraudelor, mai ales la nivel judeţean, unde unii mai joacă şi „pe blat”.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Am văzut Berlin and the Lady With an Ermine, serialul numărul 1 pe Netflix în data de 1 iunie 2026 şi am fost cam dezamăgit (mult hype online, puţin conţinut)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria „am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.

De ce operatorii telecom din România (Orange, DIGI, Vodafone) se raportează la euro, deşi totul se plăteşte în lei (salarii, facturi, taxe şi impozite etc.)

Începând cu data de 27.05.2026 pentru clienţii noi, respectiv 01.07.2026 pentru clienţii deja existenţi, DIGI îşi raportează toată partea comercială din România în euro. Am scris pe subiect mai multe articole astfel:

Televizoarele Samsung în 2026 sau cum este reinventată experiența de vizionare prin AI, MicroRGB și OLED actualizat, dar și printr-un ecosistem conectat

În 2006 abia ce ajungeau a fi popularizate televizoarele cu ecran LCD. Samsung vedea o creștere a pieței pentru această tehnologie, de la 19 milioane unități în 2005 se așteptau la 25 - 30 milioane unități în 2006. A fost și momentul în care compania sud-coreeană și-a acontat poziția de lider în piața de televizoare.