Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Smartphones
/
/
28 mai 26
/

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.

Aşa că, toţi cei care au un device mai vechi de care vor să scape, pot intra pe site-ul buyback.yoxo.ro, răspund la patru întrebări şi primesc pe loc o estimare de preţ. Dacă se acceptă oferta, device-ul se poate trimite gratuit prin curier, iar după o verificare, clientul primește o confirmare, iar banii ajung în cont în cel mult 48 de ore de la aprobare.

Serviciul acceptă smartphone-uri și tablete de toate felurile, inclusiv cele nefuncționale.

Am vrut să văd cine îmi oferă mai mult pe smartphone-ul personal, un Samsung Galaxy S25 Ultra de 1 TB (da, da, cel prins anul trecut la super preţ prin aplicaţia Samsung Shop) şi iată ce am obţinut:

  • programul de buy-back Orange Yoxo mi-a oferit 3127 lei;
  • programul de buy-back Flip.ro mi-a oferit 3420 lei cu plata rapidă şi 3600 lei cu plata în maxim 20 de zile de la verificarea dispozitivului.

Observaţi că între cele două opţiuni este o diferenţă semnificativă de până la 473 lei, iar câştigător iese Flip.ro.

Diferenţa între Orange Yoxo şi Flip.ro este că cel din urmă primeşte doar smartphone-uri Samsung, Apple, Huawei şi Xiaomi şi tablete Apple, în timp ce Orange Yoxo primeşte de toate, de la toţi.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

REDMAGIC 11S Pro disponibil global – Snapdragon 8 Elite Gen 5, sistem de răcire AquaCore cu ventilator la 24.000 rpm integrat și baterie de 7500 mAh

Brandul de gaming al celor de la ZTE anunță astăzi disponibilitatea la nivel global pentru cel mai noi smartphone de gaming - REDMAGIC 11S Pro. Acesta propune o serie de noutăți pentru a asigura o experiență în jocuri dintre cele mai bune, iar prețul pe site-ul oficial pleacă de la 799 EUR pentru versiunea cu…

Honor 600 Pro – review

Seria Honor 600 joacă un rol important pentru compania chineză. Apropo, au reușit pe sfârșit de 2025 să ajungă pe locul al 3-le la nivel național, iar ambițiile sunt și mai mari pe anul în curs. 

28 de deputaţi cer interzicerea completă a smartphone-urilor pe întreaga perioadă a desfăşurării cursurilor şcolare, chiar şi în pauze

Utilizarea smartphone-urilor la şcoală ar putea deveni în curând o mică pagină de istorie, asta după ce în data de 18 mai a fost depus la Camera Deputaţilor un proiect de lege pentru modificarea şi completarea Legii învăţământului preuniversitar 198 / 2023.