În noiembrie 2020, Samsung devenea cea mai valoroasă companie din Coreea de Sud, depăşind gigantul de stat KEPCO (Korea Electric Power Corporation), poziţie pe care avea să o deţină fără întrerupere mai bine de 25 de ani.
Iată însă că a venit şi ziua în care Samsung pică pe locul doi, aceasta fiind depăşită de compania SK Hynix. Aceasta este lider absolut pe piaţa de cipuri de memorie cu lăţime mare de bandă (HBM) şi furnizorul principal pentru acceleratoarele AI a celor de la Nvidia.
SK Hynix are în prezent o capitalizare de aproximativ 1.35 trilioane de dolari, depăşind Samsung, companie a cărei capitalizare este de aproximativ 1.34 trilioane de dolari.
Sigur că evoluţia SK Hynix din ultimele luni este una pur conjuncturală, explozia industriei AI oferind companiei sud-coreene un boost extraordinar, unul care va mai dura ceva timp de acum înainte (foarte probabil ca diferenţa dintre SK Hynix şi Samsung să se mărească în perioada imediat următoare).
Pentru a înţelege de ce spun asta, aflaţi că în 2022, SK Hynix avea o capitalizarea bursieră de aproximativ 34 de miliarde de dolari, adică cam de 40 de ori mai mică decât cea din prezent.
În topul celor mai valoroase companii din Coreea de Sud mai regăsim nume importante precum Hyundai Motor Company, LG Energy Solution sau Kia Corporation.
Sursa: reuters.com