Sony Xperia tipo

/
/
13 iun. 12
/

Sony prezintă un alt smartphone Android. Se numește Xperia tipo și vine în două versiuni, a doua aduce dual-sim. Xperia tipo se alătură telefoanelor ieftine cu Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Specificațiile tehnice nu uimesc, iar prețul de achiziție ar trebui să fie moderat.

Aduce un TFT capacitiv de 3.2 inch cu rezoluție 320×480 pixeli și 256.000 culori. Procesorul este Qualcomm MSM7227A – single core la 800 MHz, 512 MB RAM, 2.9 GB spațiu de stocare și microSD de până la 32 GB.

Conectivitatea lui Xperia tipo se bazează pe 3G cu viteze de până la 7.2 Mbps, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi hotspot, bluetooth 2.1, microUSB, jack de 3.5 mm. Bateria sa este de 1.500 mAh, cântărește sub 100 de gr. și grosimea se situează la 13 mm. Senzorul foto ajunge la 3.2 Megapixeli.

Am uitat să precizez că display-ul este rezistent la zgârieturi, deși nu se precizează că ar avea Corning Gorilla Glass. Vine pe piață din Q3 2012 în mai multe variante de culoare. Nu se știe prețul oficial, dar estimez că nu va costa mai mult de 200 euro fără semnarea unui abonament. Apropo, Xperia tipo dual este primul telefon dual-sim pe care Sony îl va comercializa, observați câtă importanță are această nișă. Și HTC a anunțat un dual-sim cu Android 4.0.

Sursa: Sonymobile.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.

HONOR 600 Lite lansat în România – mid-range cu șasiu metalic, cameră de 108 MP și baterie de 6.520 mAh

HONOR aduce în România noul HONOR 600 Lite, un smartphone care încearcă să aducă o parte din experiența seriei flagship într-un segment accesibil. Modelul mizează pe o construcție metalică unibody, pe o cameră principală de 108 MP și pe o baterie de 6.520 mAh, alături de o serie de funcții AI integrate în MagicOS 10.