BlackBerry a primit ofertă de achiziție din partea Fairfax pentru 4.7 miliarde dolari

/
/
23 sept. 13
/

Avem un final de an cu achiziție de renume. Divizia de telefoane mobile a Nokia va intra în portofoliul Microsoft din prima partea lui 2014 pentru 7.2 miliarde dolari. BlackBerry se știa că nu mai este pe val de vreo 2 – 3 ani de zile. Avansul Android și iOS a prins compania canadiană pe picior greșit și nu au fost în stare să se redreseze.

Fairfax a înaintat o ofertă pentru BlackBerry în valoare de 4.87 miliarde dolari. Aș zice că-i promoție. V-aș aminti că Instagram a costat Facebook puțin peste 1 miliard de dolari în bani + acțiuni. Și vorbim de o aplicație care aplică filtre fotografiilor, fără un model cert de a face bani.

BlackBerry va negocia și cu alte entități, dar Fairfax are un fel de drept de preempțiune. Grupul Fairfax deține în jur de 10% din acțiunile defunctului Research in Motion redenumit BlackBerry de la început de 2013. În spatele lor s-ar afla și alți acționari care au preferat să-și păstreze anonimatul.

La un moment dat se discuta că Lenovo ar fi interesată de achiziția BlackBerry. Brandul Nokia nu va mai exista pe smartphone-urile de top, BlackBerry are un viitor incert. Cine credeți că urmează la rând?

Sursa: BlackBerry.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: BlackBerry, Fairfax, RIM
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…

TOP 10: Cele mai vândute smartphone-uri în T3 2025 – iPhone 16, iPhone 16 Pro și iPhone 16 Pro Max (5 modele de la Apple și 5 de la Samsung)

Counterpoint Research este o agenție ce livrează informații trimestriale despre piața de smartphone-uri la nivel global, regional sau pe fiecare țară în parte.