ASUS se pregătește să intre puternic pe domeniul smartphone-urilor din 2014 cu MEMOfone

/
/
14 nov. 13
/

ASUS este una dintre companiile producătoare de portabile care au știut să se poziționeze corect în ce privește nișa tabletelor, locul 3 la nivel mondial după Apple și Samsung. Au ajuns să producă două generații de Nexus 7 (2012, 2013) și tabletele lor cu Android sunt printre cele mai apreciate din piață.

ASUS a prezentat bilanțul de pe ultimul trimestru. Calculatoarele și notebook-urile au reprezentat 57% din operațiunile desfășurate de compania taiwaneză. Urmează tabletele cu 20% și 13% pentru plăcile de bază și plăcile grafice. Cota de piață a crescut în SUA.

Interesantă este declarația lui Jerry Shen, CEO Asustek:

„ASUS își propune să crească pe piața smartphone-urilor de la aproximativ 1 milion de unități în acest an spre 5 milioane unități în 2014”.

Noile telefoane ASUS urmează a fi prezentate la CES 2014 sub sigla MEMOfone. ASUS are experiența acumulată în ce privește customizarea Android, iar ASUS Fonepad Note FHD6 dovedește că sunt pe calea cea bună.

 Sursa: GSMarena.com
Categorii: Smartphone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Un amendament introdus de Comisia Europeană schimba radical regulile pentru smartphone-uri şi tablete (acestea nu vor mai trebui să aibă baterii uşor de înlocuit din 2027)

Comisia Europeană a votat în 2023 o directivă care prevede ca din februarie 2027 toate device-urile portabile să aibă baterii uşor detaşabile, adică unele care să poată fi simplu de înlocuit chiar de către utilizatori.

Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.

REDMAGIC 11S Pro disponibil global – Snapdragon 8 Elite Gen 5, sistem de răcire AquaCore cu ventilator la 24.000 rpm integrat și baterie de 7500 mAh

Brandul de gaming al celor de la ZTE anunță astăzi disponibilitatea la nivel global pentru cel mai noi smartphone de gaming - REDMAGIC 11S Pro. Acesta propune o serie de noutăți pentru a asigura o experiență în jocuri dintre cele mai bune, iar prețul pe site-ul oficial pleacă de la 799 EUR pentru versiunea cu…